نقد فیلم شیرشاه Shershaah – کشمیر متعلق به کیست | مجله نقد فیلم‌گردی
سینمای جهان

نقد فیلم شیرشاه Shershaah – کشمیر متعلق به کیست

فیلم شیرشاه درباره جنگ کارگل در منطقه کشمیر است. اثری که این جنگ میان هند و پاکستان را از نگاه یکی از افسران نظامی هندوستانی نشان می‌دهد.

فیلم شیرشاه محصول جدید سینمای هند در ژانر اکشن جنگی است. اثری خوش ساخت به لحاظ جلوه‌های ویژه میدانی که نشان می‌دهد سینمای هند در سال‌های گذشته پیشرفت قابل ملاحظه‌ای کرده است. سینمایی که دیگر نباید آن را فقط با فیلم‌های عاشقانه هندی شناخت، زیرا شیرشاه نشان می‌دهد که تنوع ژانری در سینمای هند دیگر یک اتفاق عجیب نیست. همراه ما باشید با نقد فیلم شیرشاه.

فیلم بر‌اساس داستانی واقعی ساخته شده است. داستان افسر ارتش هند به نام «Vikram Batra» که در این کشور به عنوان قهرمان جنگی شناخته می‌شود. قهرمانی که در نبرد «Kargil» بعد از انجام شجاعت‌های زیاد توسط نیروهای پاکستانی کشته می‌شود. قهرمانی که اسم شیرشاه، نام رمز عملیاتی این افسر ارتش هند بود و فیلم در وصف شجاعت‌های این قهرمان ملی ساخته شده است.

جنگ هند و پاکستان

فیلم شیرشاه دوبله فارسی در فیلم‌گردی

فیلم شیرشاه یک اثر بیوگرافی و مبتنی بر اسناد و مدارک واقعی از نبرد دو ماهه هند و پاکستان در منطقه کشمیر است. کشمیر منطقه‌ای با جغرافیای خاص است که میان سه کشور هند، پاکستان و چین قرار دارد. منطقه‌ای که به صورت رسمی به کشور هند تعلق دارد اما بافت جمعیتی آن با مردمان مسلمانش همیشه مورد مناقشه هند و پاکستان بوده است.

فیلم شیرشاه دوبله فارسی در فیلم‌گردی

منطقه کشمیر در زمان استقلال پاکستان از هند توسط انگلستان به هندوستان داده شد تا شروع آتشی چند ده ساله باشد که هر از چندگاهی شعله ور می‌شود. آتشی که روابط هندوستان و پاکستان را بسیار پیچیده کرده و این پیچیدگی در سینمای هند و پاکستان بسیار نمود پیدا کرده است. نمود آن نیز ساخت آثار سینمایی هندی بسیاری است که در آن پاکستان محور شرارت است.

روابط تاریک هند و پاکستان

فیلم هایی همچون «Uri: The Surgical Strike» و «Bellbottom» از این دست آثار سینمایی هستند که از پاکستان چهره‌ای منفی در نزد افکار عمومی می‌سازند. البته نوک پیکان این حملات نیز بیشتر به سمت دولتمردان پاکستانی است و آن‌ها را به عنوان عاملان درگیری میان هند و پاکستان نشان می‌دهند. هرچند که آثار سینمایی نیز ساخته شده‌اند که خلاف این رویه را در پیش گرفته است.

فیلم‌هایی همچون «Bajrangi Bhaijaan» که عمدتا توسط بازیگران مسلمان هندی بازی می‌شوند و تلاش می‌کنند تا پیوندی صلح طلبانه میان هندوها و مسلمانان ساکن کشمیر ایجاد کنند. اما تعداد این آثار در مقابل فیلم‌هایی که رویکردی ضد پاکستانی و ضدمسلمانان دارند بسیار کمتر است. فیلم شیرشاه یکی از همین دست آثار سینمایی است که چهره‌ای منفی از پاکستان و مسلمانان را ارائه می‌دهد.

تماشای آنلاین فیلم شیرشاه

معرفی قهرمانی هندی

«shershaah» که در نقد فیلم شیرشاه درباره آن صحبت می‌کنیم در راستای معرفی قهرمانان جنگ قدم بر می‌دارد و تلاش می‌کند تا نشان دهد افسران ارتش هند تا چه اندازه قدرتمند هستند. در کنار این قهرمان‌پروری، نمایش قدرت نظامی هند و همچنین نمایش پیروزی‌های این کشور در تقابل‌های نظامی دو کشور محور اصلی فیلم است. فیلمی که به سبک آثار جنگی هالیوودی ساخته شده تا مخاطب را با صحنه‌های اکشن خود همراه کند.

فیلم در زمینه داستانی نیز تلاش کرده با توجه به آنکه ژانر بیوگرافی را برای پرداخت قصه خود انتخاب کرده است، روایت واقعی را به مخاطب خود ارائه دهد. روایتی که همراه با چاشنی داستان عاشقانه این سرباز با همسر خود نیز است تا بار دراماتیک فیلم نیز در کنار صحنه‌های اکشن آن برای مخاطبان هندی تامین شود. مخاطبانی که داستان‌های عاشقانه بخشی از هویت سینما رفتن آن‌هاست.

تماشای آنلاین فیلم هندی در فیلم‌گردی

بازیگران فیلم شیرشاه

فیلم شیرشاه اثری جذاب برای علاقمندان به ژانر جنگی

فیلم توسط «Vishnuvardhan» کارگردان ۴۴ ساله هندی ساخته شده است. کارگردانی که با استفاده از تصاویر آرشیوی در فیلمش تلاش کرده است تا نه یک فیلم اکشن صرف بلکه یک مستند از قهرمانی هندی را به مخاطبش ارائه کند. قهرمانی که بازیگر نقش او با نام «Sidharth Malhotra» جزو چهره‌های شاخص سینمای هند است. بازیگر ۳۶ ساله‌ای است که سابقه بازی در آثار زیادی را همچون فیلم «Marjaavaan» دارد.

فیلم شیرشاه، محصول سال ۲۰۲۱ کشور هندوستان بوده به صورت اختصاصی از پلتفرم «Amazon Prime Video» اکران شده است. پلتفرم شرکت آمازون به واسطه کرونا یکی از مجموعه‌هایی بوده که آثار سینمایی بسیاری را اکران آنلاین کرده است. به خصوص در کشور هند که تحت تاثیر شیوع این بیماری با محدودیت‌های بسیاری در خصوص اکران آثار سینمایی روبرو بوده است.

شیرشاه اثر هیجان انگیزی برای مخاطبان سینمای اکشن است. فیلمی که بدون توجه به کشور سازنده آن می‌تواند جزو آثار خوب درباره جنگ‌های معاصر باشد که تلاش می‌کند قهرمانی هندی را به مخاطبان خود معرفی کند. قهرمانی که هندی‌ها از قدرت سینما برای معرفی او بهترین استفاده را کرده‌اند. با تشکر از همراهی شما در نقد فیلم شیرشاه.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن