نقد فیلم ضربه سخت Hard Hit – محبوس در خودرو | مجله نقد فیلم‌گردی
سینمای جهان

نقد فیلم ضربه سخت Hard Hit – محبوس در خودرو

ضربه سخت بازسازی هیجان‌انگیزی از سینمای اسپانیاست که ماجرایش پیرامون بمب‌گذاری در خودرو یک مدیر بانک است.

تصور کنید در یک روز آفتابی در حالی که سوار خودرو خود هستید، تماسی ناشناس به شما می‌گوید که در ماشین شما بمب کار گذاشته شده است. قطعا در ابتدا واکنش شما به این حرف در حد یک شوخی است. شوخی که احتمالا آن را نادیده خواهید گرفت اما اگر این تماس شوخی نباشد، آن وقت چه خواهید کرد؟. همراه ما باشید با نقد فیلم ضربه سخت.

سینمای کره‌جنوبی معمولا دست به اقتباس از آثار سینمایی بسیاری زده است. آثاری که با بازسازی ایده و داستان فیلم اصلی تبدیل به اثری شده‌اند که در سینماهای کره به نمایش در می‌آیند. البته این اقتباس‌ها تنها به سینمای کره خلاصه نمی‌شود و حتی هالیوود نیز در پاره‌ای از موارد دست به اقتباس از آثار سینمایی کشورهای دیگر زده است.

بازیگران فیلم ضربه سخت

فیلم ضربه سخت دوبله فارسی در فیلم‌گردی

جدیدترین نمونه آن فیلم «The Guilty» با بازی «Jake Gyllenhaal» است. فیلمی در ژانر تریلر که بازسازی از نسخه موفق دانمارکی خود است که در سال ۲۰۱۸ اکران گردید. فیلم کره‌ای «Hard Hit» نیز همچون فیلم گناهکار اقتباسی از یک اثر اسپانیایی است. فیلم «Retribution» محصول سال ۲۰۱۵ سینمای اسپانیاست که کره‌ای‌ها از آن اقتباس انجام داده‌اند.

فیلم ضربه سخت دوبله فارسی در فیلم‌گردی

نسخه اسپانیایی فیلم را «Dani de la Torre» ساخته است. فیلم درباره یک کارمند عالی رتبه بانک بوده که متوجه می‌شود داخل خودرو او بمبی کار گذاشته شده است. او که به همراه دختر و پسر خود در ماشین حضور دارد، تلاشی را آغاز می‌کند تا جان خود و فرزندانش را نجات بدهد. تلاشی که یک تریلر هیجانی را در خیابان‌های شهر رقم می‌زند.

فیلم کره ای ضربه سخت

از سریال پادشاهی تا فیلم ضربه سخت

نسخه کره‌ای فیلم را «Kim Chang-ju» ساخته است. کارگردانی که اولین تجربه ساخت فیلم را در کارنامه خود به ثبت رسانده است. زیرا او تا پیش از این به عنوان تدوینگر در آثار شاخص سینمای کره حضور داشته است؛ آثاری از جمله سریال «Kingdom» و فیلم «Tunnel»، «The Great Battle» و «The Battle of Jangsari».

کارگردانی که شاید تجربه‌ای در ساخت فیلم نداشته باشد اما به عنوان تدوینگر که گاها به عنوان کارگردان دوم فیلم نیز شناخته می‌شود، تجربه بسیار خوبی با حضور در ۶۳ فیلم سینمایی که اکثرا در دسته آثار اکشن و هیجانی هستند، دارد. تجربه‌ای که به او کمک کرده تا فیلم ضربه سخت را به اثری قابل قبول برای مخاطب اکشن پسند تبدیل کند.

تماشای آنلاین فیلم‌های Changju Kim در فیلم‌گردی

گروگان و گروگان‌گیر

پیرنگ فیلم ساده و بدون پیچیدگی است. پیرنگی درباره نجات گروگان‌هایی که خانواده مدیر یک بانک با بازی «Jo Woo-jin» هستند و از سوی دیگر گروگان‌گیری که نقش آن را بازیگر مشهور سینمای کره «Ji Chang-wook» برعهده دارد. فیلم تلاش می‌کند تا موضوع این بمب‌گذاری و گروگان گرفتن مدیر بانک و فرزندانش را در ماشین خودشان، محور اصلی فیلم قرار دهد.

کنش اولیه فیلم به واسطه موضوع اثر در همان ده دقیقه ابتدایی به مخاطب ارائه می‌شود. زیرا خط اصلی داستان کش و قوس بین بمب‌گذار و مدیر بانک است. تمام ماجرا پیرامون ارتباط این دو نفر و دلیل بمب‌گذاری فرد بمب‌گذار است. از سمتی تلاش مدیر بانک برای نجات جان خود و فرزندانش نیز محور دیگر داستان را تشکیل می‌دهد.

تماشای آنلاین فیلم ضربه سخت

داستانی که بارها گفته شده است

فیلم از جهاتی شباهت زیادی به آثار مشهور سینمای آمریکا نیز دارد؛ فیلم‌هایی همچون «speed» محصول سال ۱۹۹۴. فیلمی درباره بمب‌گذاری در یک اتوبوس که باعث می‌شود در صورت توقف، بمب منفجر شده و سرنشینان اتوبوس جان خود را از دست بدهند. فیلمی هیجان‌انگیز که بازیگرانی همچون «Keanu Reeves» و «Sandra Bullock» در آن بازی کرده‌اند.

فیلم دیگری که اثر کیم چانگ جو بی‌شباهت به آن نیست، فیلم مشهور «Non-Stop» با بازی «Liam Neeson» و «Julianne Moore» است. فیلمی که آن نیز موضوع بمب‌گذاری را اینبار در یک هواپیما محور داستان خود قرار داده است. محوری که در آن یک مامور امنیت پرواز باید نه تنها بمب را پیدا کند بلکه جان مسافران را نیز نجات دهد.

فیلم جی چانگ ووک

فیلم ضربه سخت اثری سرگرم کننده

ضربه سخت با وجود تشابهاتی که به آثار مشهور دارد ولی فیلمی خسته کننده نیست. زیرا ضرب آهنگ تند فیلم و نبودن صحنه‌های اضافه برای روایت داستان، فیلم را تبدیل به اثری خوب کرده است. اثری که شاید شاهکار یا فوق العاده نباشد اما اثری متوسط و خوب است که می‌تواند مخاطب خود را همراه خویش کند تا فیلم را به پایان برساند.

هرچند که به لحاظ محتوایی اثر نکته مفهومی خاصی را برای ارائه به مخاطب ندارد. می‌توان گفت درونمایه فیلم که ماجرای اختلاص بانکی است که باعث شده فرد بمب‌گذار به دنبال انتقام باشد، بسیار سطحی و پیش پا افتاده به تصویر کشیده می‌شود. تصویر‌سازی که عملا بمب‌گذار را تبدیل به یک تیپ شخصیتی می‌کند و نه شخصیتی که انتقامش جنبه‌ای انسانی یا اجتماعی داشته باشد.

اثر همانطور که در نقد فیلم ضربه سخت اشاره کردیم می‌تواند فیلمی مناسب برای سرگرم شدن شما باشد. فیلمی که در پایان یک روز کاری در مسیر رفت و آمد به خانه خود آن را تماشا کنید و هیجان یک موش و گربه بازی بین گروگان و گروگان‌گیر را تجربه کنید.

۱
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن