نقد فیلم فینچ Finch – پیرمرد، سگ و ربات | مجله نقد فیلم‌گردی
سینمای جهان

نقد فیلم فینچ Finch – پیرمرد، سگ و ربات

فینچ شما را همراه با یک پیرمرد، سگ و رباتی سخنگو، راهی سفری هیجان‌انگیز می‌کند، سفری همراه با تام هنکس.

فیلم «Finch» قرار است ما را با بازیگر سفرهای هیجان‌انگیز تام هنکس همراه کند تا بار دیگر با او ماجراجویی کنیم. بازیگری که اگر علاقمند به کارهای او باشید، می‌دانید که هرگز با تام نباید به سفر بروید. زیرا یا در جزیره‌ای دور افتاده گم می‌شوید، یا توسط دزدان دریایی ربوده می‌شوید و یا در دنیایی خالی از سکنه با یک ربات درباره اعتماد بحث خواهید کرد. همراه ما باشید با نقد فیلم فینچ.

«Finch» جدیدترین اثر در ژانر محبوب این روزهای سینماست که همگی دنیایی پساآخرالزمانی را به تصویر می‌کشند. دنیایی که یا در آن انسان‌ها همچون «The Road» خود باعث نابودی جهان هستند یا چون فیلم «A Quiet Place» موجودات فضایی و یا طبیعت و اتفاقات آن نسل انسان‌ها را با انقراض مواجه کرده‌اند. ترسیم دنیایی که در آن تنها یک بازمانده وجود دارد و حال او با تنهایی خود در کشمکشی عجیب است.

بازیگران فیلم فینچ

فیلم فینچ دوبله فارسی در فیلم‌گردی

فیلم جدید «Miguel Sapochnik» کارگردان گمنام سینما و شناخته شده تلویزیون، ترکیبی از ژانرهای علمی‌تخیلی، آخرالزمانی و جاده‌ای است. اثری که تلاش می‌کند درباره اعتماد میان انسان‌ها سخن بگوید. اعتمادی که در شخصیت اصلی فیلم با بازی «Tom Hanks» نه تنها وجود ندارد بلکه حتی باور نیز در وجود او مرده است. باوری که به گفته او نمی‌توان آن را در یک بزدل جستجو کرد.

فیلم فینچ دوبله فارسی در فیلم‌گردی

فیلم شباهت بسیاری به فیلم «chappie» و یا فیلم «Robo» دارد. آثاری که محور اصلی داستان آن‌ها نه یک انسان بلکه رباتی با هوش مصنوعی است که می‌خواهد درباره دنیای انسانی بیشتر بداند. فیلم با قرار دادن این شخصیت رباتی با نام جف در کنار فینچ، مهندسی نابغه که او را طراحی و ساخته است، تلاش می‌کند تا درباره مفهوم انسان بودن صحبت کند.

فیلم ربات

انسان و ربات

مفاهیم انسانی در اثر کارگردان آرژانتینی تبار، نقش پر رنگی دارد؛ مفاهیمی همچون تنهایی، ترس، عدم اعتماد، خانواده و در نهایت مفهومی به نام انسانیت. خصوصیاتی که جف، ربات داستان در پی یافتن آن‌هاست و فینچ انسانی که آن‌ها را از دست داده است. در واقع هرآنچه که فینچ در طی این سال‌ها از دست داده، جف در حال به دست آوردن آن‌هاست.

اثر همان گونه که گفته شد ترکیبی از چند ژانر مختلف است، اما بارزترین این ژانرها را می‌توان در فیلم، ژانر جاده‌ای دانست. فیلم‌هایی همچون «Rain Man» و «Cry Macho» که داستان همراهی دو مسافر است که یکی از آن‌ها می‌خواهد دنیای فرد دیگر را تغییر دهد. در این فیلم نیز ترکیب این دو مسافر در قالب شخصیت یک مهندس رباتیک و رباتی که خلق کرده تصویر‌سازی شده است.

تماشای آنلاین فیلم فینچ

قانون چهارم رباتیک

رباتی که به دنبال آن است که بداند کشمکش اصلی فینچ با جهانی که در آن زندگی می‌کند چیست. شاید در نگاه اول تنها هدف فینچ از ساخت رباتش اضافه کردن قانون چهارم به قوانین سه‌گانه رباتیک «Isaac Asimov» باشد. قوانینی که این نویسنده روس تبار در آثار علمی تخیلی خود برای اولین بار در سال ۱۹۴۲ آن‌ها را بازگو کرد.

قانون چهارم فینچ آن است که ربات باید شرایط مناسب برای زندگی سگ او را فراهم کند. قانونی شاید مسخره که حتی برای آن دست به اضافه کردن ابزار باز کردن درب قوطی غذا بر روی جف کرد. اما در نهایت همین قانون باعث می‌شود تا جف برخلاف فینچ چیزی را به دست بیاورد که او از دست داده است. آن چیز ارزشمند اعتماد است.

تام هنکس

سفر با تام هنکس

تام هنکس احتمالا بهترین انتخاب برای بازی کردن نقش فینچ در این فیلم بوده است. بازیگری که آثار شاخصی همچون «Forrest Gump»، «The Green Mile» و «Saving Private Ryan» را در کارنامه بازیگری خود دارد. بازیگری که به خوبی توانسته است نقش پیرمردی تنها را بازی کند که در آستانه مرگ خود تلاش می‌کند تا موجودی را خلق کند که بعد از او مراقب جهانی که آن را با بزدلی ترک کرده است باشد.

تماشای آنلاین فیلم‌های Tom Hanks در فیلم‌گردی

هنکس در این فیلم همچون «Cast Away» و یا «The Terminal» آن فرد تنهایی است که نه تنها از جامعه به دور افتاده است، بلکه جامعه نیز او را پس می‌زند. پس تلاش می‌کند تا این تنهایی خود را در انزوا سپری کند و تا زمانی که می‌تواند از جامعه و مردم به دور باشد. جامعه‌ای که در زمان بروز فاجعه به همدیگر رحم نکردند.

ربات فیلم فینچ

ربات‌ها خوب، ربات بد

فیلم جدا از شخصیت فینچ با بازی تام هنکس درباره ماهیت خلق یک هوش مصنوعی نیز است. فیلم همچون انیمیشن «Love Death + Robots» به دنیای ربات‌ها نیز سرک می‌کشد. اثر مخاطب‌ها را در معرض این پرسش اخلاقی قرار می‌دهد که ربات‌ها می‌توانند جایگزینی برای انسان‌ها باشند. جایگزینی که حتی یک حیوان همچون سگ بتواند به آن اعتماد کند.

جواب به این سوال که در نقد فیلم فینچ به آن خواهیم رسید، بله است. یعنی ربات ها می‌توانند جایگزینی برای انسان‌ها و حتی بهتر از آن‌ها باشند. هرچند که این جواب مثبت باید با احتیاط مورد بررسی قرار گیرد زیرا آثار دیگری در سینما هستند که نه تنها جواب مثبتی برای این پرسش ندارند بلکه ربات‌ها تهدید برای انسان در نظر می‌گیرند. «The Matrix» و «I, Robot» از این دسته آثار مخالف‌اند.

فیلم «Finch» اثر خوبیست، اثری که می‌تواند شما را در مواجهه با سوالات جذابی قرار دهد. سوالاتی که احتمالا برای پاسخ به آن‌ها باید همراه با تام هنکس در دنیای آخرالزمانی سفر کنید تا بفهمید که انسان‌ها قابل اعتماد هستند یا خیر. با تشکر از شما مخاطبان مجله نقد فیلم‌گردی، نظرات خود را درباره نقد فیلم فینچ در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن