نقد فیلم موریتانی The Mauritanian – عدالت به سبک آمریکایی | مجله نقد فیلم‌گردی
سینمای جهان

نقد فیلم موریتانی The Mauritanian – عدالت به سبک آمریکایی

موریتانی فیلمی در ژانر بیوگرافی و بر اساس زندگی محمد ولد الصلاحی است. فردی که بی گناه 14 سال از عمرش را در زندان گوانتاناما گذراند.

فیلم موریتانی در ژانر بیوگرافی و درباره زندگی محمد ولد الصلاحی یکی از مضنونین حادثه ۱۱ سپتامبر است. فیلمی که ساخت آن براساس کتاب الصلاحی با نام «Guantanamo Diary» اتفاق افتاد. فیلمی که تلاش دارد تا نشان دهد دولت آمریکا چگونه انسان‌های بی‌گناه را در زندان نگه می‌دارد و چگونه قانون آمریکا این زندانیان را نجات می‌دهد. همراه ما باشید با نقد فیلم موریتانی.

فیلم محصول سال ۲۰۲۱ کشور آمریکاست. فیلمی که غیرمستقیم به حادثه ۱۱ سپتامبر اشاره می‌کند. حادثه‌ای که در سال ۲۰۰۱ به وقوع پیوست و برج‌های تجارت جهانی که مورد حمله تروریستی قرار گرفتند. حادثه‌ای که امروزه برهمگان مشخص است که یک عملیات فریب انگارانه از سوی دولت بوش برای حمله به خاورمیانه بود.

زندان گوانتانامو

محبوس در گوانتانامو

فیلم نه موضوع حادثه ۱۱ سپتامبر بلکه موضوع زندان گوانتانامو و زندانیانش را مورد بررسی قرار می‌دهد که چگونه بدون داشتن هیچگونه حقوق انسانی تحت شکنجه قرار می‌گرفتند. موضوعی که با نوشته شدن کتاب محمد ولد الصلاحی در سال ۲۰۱۵ تبدیل به یکی از مباحث داغ در رسانه‌های جهانی شد. موضوعی که واکنش‌های بسیاری داشت تا آن که فیلم « The Mauritanian» با حضور بازیگران مشهور سینما آمریکا اکران گردید.

فیلم توسط «Kevin Macdonald» کارگردان بریتانیایی تبار ساخته شده است. کارگردانی که آثار زیادی را درکارنامه خود دارد اما نه آثار شناخته شده‌ای که مخاطبان سینما با شنیدن نام آثارش او را به یاد بیاورند. فیلم ولی برخلاف کارگردانش چهره‌های مشهور سینما را به کار گرفته است؛ بازیگرانی همچون «Jodie Foster»، «Shailene Woodley» و «Benedict Cumberbatch».

داستان فیلم درباره شخصیت محمد ولد الصلاحی با بازی «Tahar Rahim» است. فردی اهل موریتانی که بعد از حوادث ۱۱ سپتامبر به جرم مشارکت در این حادثه تروریستی بازداشت شده و ۱۴ سال از عمر خود را در زندان سپری کرد. فیلم نشان دهنده تلاش‌های او و وکیل مدافعانش برای اثبات بی‌گناهی محمد است. اثبات بی‌گناهی که با موانع بسیاری همراه بوده و در نهایت به آزادی او منجر می‌شود.

معرفی فیلم هایی با موضوع ۱۱ سپتامبر

بازیگران فیلم موریتانی

عدالت آمریکایی

فیلم را می‌توان در دسته آثار سیاسی بررسی کرد، زیرا موضوع آن ارتباط نزدیکی با سیاست‌های دولت آمریکا در زمان جورج بوش دارد. سیاست‌هایی که منجر به حمله نظامی آمریکا به عراق و افغانستان شد تا در راستای مبارزه با تروریسم خود به اشاعه تروریسم بپردازند. فیلم در لایه‌های داستانی خود تلاش دارد تا نشان دهد آمریکا آن کشوری که خود حادثه ۱۱ سپتامبر را به وجود آورد نیست.

می‌توان گفت فیلم اصلا اشاره‌ای به این حادثه نمی‌کند و تنها تمرکز خود را بر روی مسئله عدالت اجتماعی و حقوقی در کشور آمریکا می‌گذارد. عدالتی که حتی شامل افرادی که دولت آمریکا به عنوان تروریست در زندان‌های مخفی خود نگه می‌دارد نیز می‌شود. فیلم در واقع این مسئله را مطرح می‌کند که آمریکا کشور عدالت محوری بوده و دولت آمریکا به هدایت بوش مجرم اصلی است.

مسئله‌ای که در فیلم‌های بسیاری به نمایش گذاشته شده است. اما از سویی آثار بسیاری نیز وجود دارند که همین موضوع را به زیر سوال می‌برند. آثاری همچون مستند «Fahrenheit 9/11» که سیاست‌های آمریکایی را کاملا به نقد می‌کشد.

تماشای آنلاین فیلم موریتانی

آمریکای قهرمان

موکل الصلاح با نام نانسی دقیقا نماینده چنین تفکری است. زنی جسور و شجاع که در راستای عدالت تلاش می‌کند تا انسان‌های بی‌گناه را نجات دهد. نکته‌ای که بارها در دیالوگ‌های او گفته می‌شود ولی هرگز اشاره‌ای به این نکته نمی‌شود که همین قوانین کشور آمریکا هستند که اجازه حمله به کشورهای مختلف یا ساخت زندان‌های مخفی را به دولت آمریکا می‌دهند.

جدا از مباحث سیاسی، فیلم با وجود بازیگران خوبش و البته پشتوانه داستانی برای روایت داستان الصلاحی روایت جذاب و قابل قبولی را از نحوه زندانی شدن او و سپس آزادی‌اش ارائه می‌کند. روایتی که کاملا با خوانش آمریکایی‌ها از کشورشان همخوانی دارد. به خصوص مونولوگ گویی پایانی شخصیت الصلاحی در دادگاهش که کاملا مخاطب را با خود همراه می‌کند.

مخاطبی که شاید فراموش کرده باشد که آمریکا خود مسبب زندانی کردن الصلاحی و انسان‌های دیگر است. مسببی که خود باز در نقش نجات‌دهنده و قهرمان ظاهر می‌شود تا این افراد را نجات دهد؛ داستانی خنده‌دار به سبک همان حادثه دروغین ۱۱ سپتامبر. با تشکر، بابت همراهیتان در نقد فیلم موریتانی.

۱
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن