نقد فیلم نابخشودنی The Unforgivable – پلیس‌کُش | مجله نقد فیلم‌گردی
سینمای جهان

نقد فیلم نابخشودنی The Unforgivable – پلیس‌کُش

فیلم نگاهی زنانه به سوژه مجرمانی است که می‌خواهند بعد از گذراندن محکومیت در جامعه زندگی کنند.

فیلم «The Unforgivable» درامی تاثیرگذار از زنی جوان است که بعد از گذراندن سال‌های زیادی در زندان می‌خواهد به جامعه بازگردد. جامعه‌ای که کاملا شبیه به انسان‌های درون زندان است و تنها تفاوتشان شاید خانه‌ها، ماشین‌ها و لباس‌هایشان باشد. جامعه‌ای که هرگز فراموش نمی‌کند که تو مجرمی بودی که شاید بر اثر یک اتفاق تبدیل به قاتل شده‌ای. همراه ما باشید با نقد فیلم نابخشودنی.

فیلم نابخشودنی اثری متفاوت نسبت به تمام آثاری است که محوریت خود را بازگشت مجرمین به جامعه قرار می‌دهند. اثری که نقطه نگاه خود را بر محوریت زنانی می‌گذارد که در زندان زندگی کرده‌اند و حال بعد از گذراندن دوران حبس می‌خواهند دوباره زندگی خود را شروع کنند. زندگی که به تعبیر روث به هیچ وجه ادامه ندارد.

بازیگران فیلم نابخشودنی

فیلم نابخشوده دوبله فارسی درفیلم‌گردی

کارگردان فیلم خانم «Nora Fingscheidt» است. کارگردانی که دومین تجربه ساخت فیلم بلند را در کارنامه خود ثبت کرده است. فیلمی تاثیرگذار که اقتباسی از مینی سریال انگلیسی به نام «Unforgiven» است. سریالی که در سال ۲۰۰۹ پخش گردید و داستانش درباره زنی است که بعد از به قتل رساندن یک افسر پلیس به زندان می‌افتد.

فیلم نابخشوده دوبله فارسی در فیلم‌گردی

روث که نقش او را در نسخه آمریکایی «Sandra Bullock» بازی می‌کند، بعد از گذراندن دوران حبس خود و آزادی مشروط، به دنبال خواهر پنج ساله‌اش می‌گردد. خواهری که در زمان وقوع حادثه پیش او بوده و حال بعد از گذشت بیست سال روث می‌خواهد تا خواهرش را پیدا کند. خواهری که به خاطر شرایط قضایی کشور امریکا حق دیدنش را نداشته است.

نکته قابل توجه درباره مینی سریال انگلیسی، کارگردان خانم آن است. هم سریال و هم نسخه اقتباسی، کارگردانان زن دارند و سوژه آن‌ها نیز زنان هستند. سوژه‌هایی که کمتر به آنان پرداخته شده و داستان زندگی و بازگشتشان به جامعه زیر انبوهی از آثار اکشن سینما پنهان شده است. آثاری که کمتر می‌توان اخلاقایت و کشمکش‌های درونی شخصیت‌هایشان را دید.

نابخشودنی

اقتباس دوباره هالیوود از اروپایی‌ها

فیلم نابخشودنی در اقتباس سینمایی خود موفق عمل کرده است. همچون فیلم «The Guilty» که آن نیز اقتباسی موفق از نسخه‌ای دانمارکی است. اقتباس‌هایی که هالیوود از آثار خوب اروپایی انجام می‌دهد تا این آثار کمتر دیده شده را به نام خود ثبت کند. آثاری که به احتمال زیاد بعد از دیدن نسخه آمریکایی آن‌ها دیگر یادی از نسخه اصلی اثر در ذهنتان وجود نخواهد داشت.

ساندرا بولاک که بازی‌های او را به خصوص در فیلم «Gravity» و یا «Bird Box» دیده‌ایم، در این اثر نیز بازی قابل توجهی را از خود به نمایش می‌گذارد. نقش زنی شکسته شده که تنها امیدش پیدا کردن خواهر کوچکتراش است. او تمام تلاش خود را با توجه به نگاه‌های منفی جامعه نسبت به خود انجام می‌دهد تا بتواند خواهرش را ملاقات کند.

تماشای آنلاین فیلم نابخشوده در فیلم‌گردی

زندگی در سایه سابقه داشتن

فیلم نشان می‌دهد که نگاه جامعه آمریکایی و چه بسا هر جامعه‌ای به سابقه‌داران چگونه است. آن‌ها چگونه زندگی می‌کنند، تحت چه فشارهای اجتماعی و حتی روحی هستند، یا چگونه مورد خشونت از سوی جامعه واقع می‌شوند. همه این موارد زمانی که شما یک زن باشید به یکباره چندین برابر نیز می‌شود و این همان پیامی بوده که فیلم نابخشودنی به دنبال آن است.

پیامی که در نقد فیلم نابخشودنی به آن اشاره میکنیم جامعه آمریکایی را نه همچون یک جامعه رویایی بلکه همچون جامعه‌ای ترسناک و تاریک به نمایش می‌گذارد. جامعه‌ای که برای زنده ماندن در آن باید به محلات پایین شهر بروی، خیانت‌های زناشویی را ببینی و برچسب مجرم بودن را نیز تحمل کنی. در عین حال نمی‌توانی حق و حقوق شهروندی خود را نیز حفظ کنی.

بهترین فیلم‌ها و سریال‌های ژانر درام را آنلاین ببینید در فیلم‌گردی

فیلم نابخشودنی

روایت قاتل و مقتول

فیلم از سمتی نشان می‌دهد که مسئله قتل تنها فرد قاتل و اطرافیان او را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. بلکه خانواده مقتول نیز دچار مشکلات بسیاری هستند که همین نکته باعث می‌شود تا فیلم «The Unforgivable» اثری قابل توجه باشد. زیرا زاویه روایت داستان فیلم هم از نگاه قاتل و خانواده اوست و هم خانواده مقتول.

روایتی که در انتها مخاطب خود را با پیچش داستانی مواجه می‌کند تا قضاوت او را به چالش بکشد. قضاوتی که خود را به جای روث بگذارید که آیا برای حفاظت از خودتان و خواهر کوچکتری که دارید حاضر به فداکاری کردن هستید. فداکاری که انتهای آن سال‌های طولانی حبس و نگاه ترسناک جامعه به شما باشد. با تشکر، نظرات خود را درباره نقد فیلم نابخشودنی در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

یک نظر

 1. سلام من این فیلم رو دیشب دیدم خوب بود خوش ساخت بود
  ولی نمیدونم چرا توی تمام دنیا کسی که از زندان ازاد میشه
  دولت براش یه کار یه سرپناه یه غذای درست حسابی یه دست لباس درس حسابی به مجرم نمیده خود مجرم باید بگرد دنبال کار
  پول خریدن یه کاپشن نداره باید مثله یه مرد بره کار کنه

  ۱
  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن