نقد فیلم نبرد فراموش شده The Forgotten Battle – نبرد تاریخی والچرن | مجله نقد فیلم‌گردی
سینمای جهان

نقد فیلم نبرد فراموش شده The Forgotten Battle – نبرد تاریخی والچرن

فیلم اثری در ژانر جنگی و با موضوع بازپس‌گیری جزیره واچرن در سال 1944 از نیروهای آلمان نازی است که منجر با سلسه شکست‌های این کشور در جنگ جهانی دوم می‌شود.

فیلم «The Forgotten Battle» روایتی تاریخی در خلال جنگ جهانی دوم است. روایتی سه‌گانه که در آن شاهد تصرف یکی از شهرهای کشور هلند توسط متفقین خواهیم بود. فیلمی اکشن که تلاش می‌کند بعد از گذشت بیش از ۷۰ سال از پایان جنگ جهانی دوم همچنان یاد این دوران تاریک را برای مردم اروپا زنده نگه دارد. با ما همراه باشید با نقد فیلم نبرد فراموش شده.

فیلم در دسته آثار تاریخی قرار می‌گیرد که هدفشان تنها به تصویر کشیدن یک رخداد واقعی است. رخدادی که در آن بیشتر از آنکه داستان شخصیت‌های فیلم یا درام اهمیت داشته باشد، خود آن واقعه اهمیت می‌یابد. فیلم با چنین رویکردی تلاش دارد تا در قالب یک فیلم اکشن تقریبا هالیوودی پسند داستان بازپسگیری منطقه «Walcheren» را روایت کند.

بازیگران فیلم نبرد فراموش شده

فیلم نبرد فراموش شده دوبله فارسی در فیلم‌گردی

فیلم همچون سریال «Band of Brothers» و یا «The Pacific» موضوعش را روایت برهه‌ای تاریخی از نگاه افرادی که در این دوران حضور داشته‌اند، قرار می‌دهد. برهه تاریخی که این فیلم هلندی انتخاب می‌کند نیز نبرد «Walcheren Causeway» است. نبردی که در تاریخ نوامبر سال ۱۹۴۴ رخ داد و در آن بیشتر مناطق کشور هلند از اشغال آلمان خارج شد.

فیلم نبرد فراموش شده دوبله فارسی در فیلم‌گردی

نبرد «Walcheren Causeway» برای هلندی‌ها به عنوان یکی از افتخارات ملی در نظر گرفته می‌شود. افتخاری که در آن جبهه مقاومت هلند در کنار نیروهای کانادایی و انگلستانی در مقابل نیروهای آلمان نازی قرار گرفتند و هلند را آزاد کردند. نبردی افتخار آفرین که تصاویر آن را می‌توان در فیلم ساخته «Matthijs van Heijningen Jr.» دید.

فیلم جنگ جهانی دوم

اثری از سازنده فیلم موجود

«Matthijs van Heijningen Jr.» کارگردان هلندی تباری است که از آخرین ساخته او حدود ۱۰ سال زمان گذشته است. فیلم «The Thing» مشهورترین اثر این کارگردان هلندی است که در سال ۲۰۱۱ و با اقتباس از رمان بسیار مشهور «John Carpenter» ساخته شده است. رمانی در ژانر ترسناک که ماجرای آن درباره موجودی ناشناخته از اعماق تاریخ است.

رمانی که در سال ۱۹۸۲ نیز دستمایه ساخت فیلمی دیگر نیز شده بود، اثری که بسیار موفق‌تر از فیلم «Matthijs van Heijningen Jr.» بود. حال این کارگردان هلندی بعد از تجربه ناموفق خود به سراغ فیلمی تاریخی رفته که برخلاف اثر قبلی با استقبال خوبی از سمت منتقدان و مخاطبان روبرو شده است. اثری که تشابهات بسیاری به خصوص در صحنه‌های جنگی خود، به آثار شاخص این ژانر همچون فیلم «Saving Private Ryan» دارد.

فیلم نبرد فراموش شده

هلند چگونه آزاد شد

فیلم داستان نبرد آزادسازی هلند را از دید سه شخصیت برای مخاطب بازگو می‌کند. نفر اول دختری هلندی است که برادرش به علت همکاری با نیروهای مقاومت دستگیر شده است. او نیز در ادامه با ادامه دادن راه برادرش در راستای آزادسازی این منطقه با نیروهای مقاومت همکاری می‌کند تا نیروهای کانادایی و انگلیسی بتوانند شهر را تصرف کنند.

شخصیت دومی که داستان را از نگاه او خواهیم دید پسری هلندی است که به اجبار در ارتش آلمان خدمت می‌کند. او از نیروهایی است که برای دفاع از شهر در مقابل نیروهای مقاومت و ارتش کانادا و انگلیس قرار می‌گیرد. پسری که شاید در ظاهر به عنوان یک سرباز آلمانی در نبرد شرکت کرده باشد اما او نیز همچون هزاران هلندی دیگر به ناچار در خدمت ارتش آلمان هستند.

معرفی بهترین فیلم های جنگی دنیای سینما

شخصیت سومی که در فیلم با آن آشنا خواهیم شد خلبان انگلیسی است که به همراه دیگر همراهانش در نبرد بازپسگیری هلند حضور دارد. او نیز همچون دو شخصیت دیگر بخشی از روایت کلی این نبرد را برای مخاطب بازگو می‌کند تا مخاطب با چگونگی این عملیات و شرایط سخت آزادسازی هلند آشنا شود. اما نکته مهم در هر سه روایت عنصر ملی‌گرایی و افتخارآفرینی است.

تماشای آنلاین فیلم نبرد فراموش شده

فیلمی ملی‌گرا

ملی‌گرایی که نه تنها آن را در نگاه دختر جوان هلندی می‌بینیم که برای آزادسازی وطنش حتی از جان خود و خانواده‌اش می‌گذرد، بلکه این نگاه را در چهره سرباز هلندی فعال در ارتش آلمان نیز می‌بینیم. حسی که نشان می‌دهد حتی او نیز برای کشورش احترام قائل است و حتی برای نجات هلند حاضر می‌شود به دختر جوان و نیروهای مقاومت کمک کند.

کمکی که ناشی از آن است که با حضور در ارتش آلمان، او متوجه از بین رفتن کرامت انسانی و پوچ بودن ایدئولوژی آلمان نازی می‌شود. تفکری که با توجه به ملی‌گرایی فیلم کاملا در راستای ترسیم چهره‌ای خشن و بی‌رحم از ارتش آلمان است. همان گونه که در اثار دیگری همچون «Enemy at the Gates» و یا «Fury» آن را دیده‌ایم.

فیلم جنگی

اثری تبلیغاتی از سینمای هلند

فیلم «The Forgotten Battle» در پیرنگ خود به دنبال تعریف یک داستان پرکشمکش یا نمایش پیچش‌های شخصیتی کاراکترهای داستانش نیست. اثری که می‌خواهد یک واقعه تاریخی را تنها از دید چند انسان درگیر با آن موضوع برای مخاطب به تصویر بکشد. اثری که اگر آن را ببینید قطعا متوجه تشابهاتش با فیلم مشهور «Christopher Nolan» خواهید شد.

تماشای آنلاین فیلم‌های Christopher Nolan در فیلم‌گردی

فیلم «Dunkirk» نولان گویی چراغ راهنمایی برای ساخت این اثر بوده است. فیلمی که نه به دنبال داستان‌گویی بلکه اثری تبلیغاتی برای واقعه تاریخی است که در آن انگلیسی‌ها در حماسه‌ای بزرگ جان هزاران سرباز کشورشان را نجات می‌دهند. همچون فیلم نبرد فراموش شده که آن نیز در وصف افتخارآفرینی هلندی‌ها در بازپس‌گیری سرزمینشان است.

با تشکر، نظرات خود را درباره نقد فیلم نبرد فراموش شده در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن