نقد فیلم نفس نکش 2 Don't Breathe 2 - خانه ناامن | مجله نقد فیلم گردی
سینمای جهان

نقد فیلم نفس نکش ۲ Don’t Breathe 2 – خانه ناامن

قسمت دوم نفس نکش ادامه‌ای بر داستان پیرمرد کور قسمت اول است که باید دوباره از خانه امن خود در مقابل هجوم مهاجمان مسلح دفاع کند.

قسمت دوم فیلم نفس نکش «Don’t Breathe» را می‌توان ادامه‌ای بر داستان پیرمرد کور قسمت اول دانست. او که حال هشت سال پیرتر از زمان اتفاقات قسمت اول است همراه با دختر کوچکی در خانه خود که حوالی شهر است زندگی می‌کند. اما گذشته این دختر کوچک باعث می‌شود تا دوباره خانه امن پیرمرد کور، ناامن شده و او دوباره مجبور به دفاع از خود شود. همراه ما باشید با نقد فیلم نفس نکش ۲.

قسمت اول فیلم نفس نکش در سال ۲۰۱۶ اکران شد و از همان ابتدای اکران توانست نظرات بسیاری را به خود جلب کند. هرچند که ایده اولیه فیلم در آثار دیگری همچون «Panic Room» محصول سال ۲۰۰۲ نیز به کار برده شده است. ایده‌ای که در آن خانه‌ای امن مورد هجوم افراد غریبه‌ای واقع می‌شود و اعضای خانه مجبور می‌شوند از خود دفاع کنند.

ایده‌ای که «Fede Álvarez» و «Rodo Sayagues» آن را تبدیل به فیلمی متفاوت کردند. قسمت دوم برخلاف قسمت اول که توسط «Fede Álvarez» کارگردانی شد، اینبار «Rodo Sayagues» ساخت اثر را برعهده داشته است. ولی تیم نویسندگان قسمت دوم همچون قسمت اول برعهده این تیم دو نفره اوروگوئه‌ای است.

قسمت دوم نفس نکش

قبلی بهتر بود

قسمت دوم برخلاف قسمت اول افت شدیدی داشته است. شاید بخشی از این افت بابت داستان تکراری باشد که توسط تیم نویسندگان سریال دوباره بازنمایی شده است. داستان همان ایده قسمت اول را با کمی تفاوت دوباره به مخاطب ارائه می‌کند، منتهی با این تفاوت که این بار خبری از دزدی نیست و پیرمرد کور با بازی « Stephen Lang» نیز تنها به مقابله با مهاجمان که می‌خواهند دختر را بدزدند روبرو نمی‌شود.

تعلیق داستانی فیلم نیز کاهش شدیدی نسبت به قسمت اول دارد. داستان خطی جلو می‌روند و پیرنگ داستان همان مقابله تکراری با مهاجمان و نجات یافتن است. تنها تفاوت خرده پیرنگ گذشته دختری است که در کنار پیرمرد کور زندگی می‌کند که آن نیز با حفره داستانی مواجهه است. همچون آنکه چگونه ممکن است پیرمرد این دختر را پیدا و هشت سال بزرگ کرده باشد اما دختر هیچگاه نداند کیست یا هیچکس به دنبال او نباشد.

فیلم نفس نکش

تغییر بزرگ قسمت دوم نسبت به قسمت اول

نمی‌توان قسمت دوم فیلم نفس نکش را اثر خوبی قلمداد کرد. زیرا اصرار بر ایده تکراری که در قسمت اول به مخاطب ارائه شده است به اضافه نبود تعلیق مناسب برای آنکه بیننده پای فیلم بنشیند، اثر را کسل کننده می‌کند. تنها هیجان فیلم شاید صحنه‌های فرار دختر از دست مهاجمان در خانه یا نبرد تن به تن پیرمرد با مهاجمان باشد که فیلم را سرپا نگه می‌دارد.

قسمت دوم نسبت به قسمت اول تغییر بزرگی نیز داشته است. در قسمت اول ما شاهد حضور سه دزد در خانه پیرمرد کور بودیم. دزدانی که با پای خود وارد یک تله شده بودند و حال باید برای فرار و نجات یافتن از این خانه تلاش کنند. در واقع در قسمت اول پیرمرد کور مهاجم و سه دزد کسانی بودند که مورد تهاجم قرار گرفته‌اند.

پیرمرد کور

تغییر شکارچی و شکار

اتفاقی که در قسمت دوم خلاف آن رخ می‌دهد و این بار پیرمرد کور کسی است که مورد هجوم افراد مسلح قرار می‌گیرد؛ نه یک سری دزد خرده پا. همین تغییر بزرگ شاید دلیل افت داستان و شخصیت‌های آن باشد. به خصوص شخصیت‌ها که در قسمت اول بسیار پرداخت بهتری دارند. چه خود پیرمرد کور و چه دزدان دلیلشان برای فرار از دست‌های پیرمرد که محسوس‌تر است.

اما در قسمت دوم ما شخصیت‌پردازی خوبی را برای مهاجمان نخواهیم دید. شاید تنها اتفاق خوب در شخصیت‌پردازی کاراکترهای منفی همان کسی باشد که در لحظات آخر حاضر به شلیک به سوی پیرمرد نمی‌شود زیرا در مرام او کشتن یک دختر بچه کوچک جایی ندارد؛ وگرنه باقی شخصیت‌ها عملا تیپ هستند و نه شخصیت‌هایی قابل تامل.

اثر نسبت به قسمت اول خود افت محسوسی دارد که لذت دیدن یک فیلم اکشن خوب را همچون فیلم nobody یا یک اثر هیجانی همچون «Panic Room» را از بیننده تا حدودی می‌گیرد. اتفاقی که اگر در قسمت سوم این دنباله که احتمال ساخت آن وجود دارد باز تکرار شود می‌توان گفت عملا از همین ابتدا قسمت سوم نفس نکش یک شکست به تمام معنا خواهد بود. با تشکر از شما که همراه نقد فیلم نفس نکش ۲ بودید.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن