نقد فیلم هنری پیر Old Henry – پایان یک افسانه | مجله نقد فیلم‌گردی
سینمای جهان

نقد فیلم هنری پیر Old Henry – پایان یک افسانه

هنری پیر دوران پایانی زندگی یک افسانه فرهنگ عامه آمریکا را با نام هنری مک کارتی ملقب به بیلی کوچیکه را به مخاطبش نشان می‌دهد.

فیلم هنری پیر بازگشتی دوباره به سینمای وسترن دهه ۶۰ میلادی است. سینمایی که در آن کابوی‌های گاوچران با اسلحه‌های شش لول خود به دنبال آرامشی هستند که در غرب وحشی هیچگاه وجود نداشته است. هنری، داستان کابوی بازنشسته‌ای که در جایی از غرب وحشی به دنبال آرامش است. آرامشی که هرگز آن را پیدا نمی‌کند. با ما همراه باشید با نقد فیلم هنری پیر.

فیلم «Old Henry» را جزو سینمای وسترن می‌توان دسته‌بندی کرد. فیلمی که در آن آمریکای قرن ۱۸ با مجرمین و کلانترهایش مخاطب را به دل غرب وحشی می‌کشاند. جایی که دزدان در پی سرقت پول هستند و کلانترها به دنبال آنان تا عدالت را اجرا کنند. قالب داستانی که تبدیل به هویت سینمای وسترن شده است؛ همچون فیلم «The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford» یا «۳:۱۰ Yuma».

هنری مک کارتی

فیلم هنری پیر دوبله فارسی در فیلم‌گردی

فیلم هنری پیر اما درباره سارقین بانک نیست. فیلم برعکس درباره پیرمردی دست از جهان کشیده است که همراه با پسر نوجوان خود در گوشه‌ای از غرب وحشی زندگی می‌گذراند. هرچند که این آرامش هنری و پسرش کوتاه مدت خواهد بود زیرا برخورد هنری با مردی زخمی، هنری را دوباره به دنیای گذشته خود باز می‌گرداند. دنیایی که در آن هنری مک کارتی نه یک پیرمرد بلکه جوانی به نام بیلی د کید بود.

فیلم هنری پیر دوبله فارسی در فیلم‌گردی

بیلی د کید یکی از مجرمین مشهور غرب وحشی است. مجرمی که در یک دو جین از آثار سینمای وسترن می‌توان رد پای او را مشاهده کرد. فیلم‌هایی همچون «Pat Garrett and Billy the Kid» که در آن کاراکتر بیلی کوچیکه به عنوان یک شورشی به مخاطب سینمای وسترن معرفی می‌شود. شورشی که چهره کاریزماتیکی برای فیلم‌سازان دارد تا سوژه فیلم‌شان باشد.

اثری قابل تامل از کارگردانی گمنام

فیلم «Old Henry» را کارگردان گمنام سینما «Potsy Ponciroli» کارگردانی کرده است. کارگردانی که فیلم هنری پیر اولین اثر جدی او به حساب می‌آید که داستانش را نیز خود به نگارش درآورده است. فیلمی با بازی بازیگران باز هم گمنامی که در عین گمنامی اما بازی خوبی را به مخاطبان ارائه می‌دهند. به خصوص «Tim Blake Nelson» که در نقش هنری ظاهر شده است.

شخصیتی که تیم بلیک نلسون آن را به خوبی برای مخاطب به تصویر می‌کشد. تصویر یاغی خطرناکی که شاید در گذشته به عنوان یک نماد در مقابل عدالت قرار داشت اما در حال حاضر تنها یک مرد خسته از جهانی است که اسلحه در آن حکمرانی می‌کند. هنری دیگر آن یاغی مشهور به بیلی د کید نیست، او یک پدر است که می‌خواهد پسر خود را از دنیای اسلحه دور کند.

فیلم هنری پیر

بازگشت نابخشوده با هنری پیر

شخصیت هنری که در کهنسالی به تصویر کشیده می‌شود، شباهت بسیاری به شخصیت ویلیام مانی در فیلم «Unforgiven» دارد. فیلمی ساخته کارگردان و بازیگر نام آشنای سینمای وسترن «Clint Eastwood» که به عنوان نمادی از سینمای وسترن اسپاگتی شناخته می‌شود.

فیلم نابخشوده کلین ایستوود، درباره هفت تیرکشی است که سال‌های زیادی از آخرین باری که اسلحه به کمرش بسته می‌گذرد. پیرمرد خسته‌ای که به دنبال آرامش می‌گردد ولی گذشته او که همچون یک وزنه سنگین است که اجازه نمی‌دهد او آرامش داشته باشد. هنری دقیقا شبیه به ویلیام است، حتی می‌توان گفت فیلم هنری پیر ادامه دهنده راه فیلم نابخشوده است.

تماشای فیلم‌های Clint Eastwood در فیلم‌گردی

راهی که در آن هفت تیرکش‌های جذاب سینمای وسترن در دوران بازنشستگی خود به تصویر کشیده می‌شوند. کابوی‌هایی که از تب و تاب روزهای هیجان انگیزشان در غرب، خیلی وقت است که می‌گذرد و حال آن‌ها تنها به دنبال آرامش هستند. آرامشی که در نهایت با مرگ آن‌ها نصیبشان می‌شود. زیرا آن‌ها باید با گذشته خود روبرو شوند، به همین علت می‌توان گفت فیلم هنری پیر درباره تقاص پس دادن است.

داستانی که در آن قهرمان وجود ندارد

نکته قابل تامل که در نقد فیلم هنری پیر به آن اشاره می‌کنیم، عدم استفاده از ساختار سفر قهرمان است. ساختاری که به عنوان شاخصه مهم سینمای وسترن استفاده می‌شود ولی در این فیلم آن را نمی‌بینیم. زیرا فیلم درباره سفر یک قهرمان نیست، بلکه درباره دوران سکون قهرمان است. قهرمانی که کارگدان در ابتدا تنها با خرده نان‌هایی از گذشته، داستان او را به ما ارائه می‌کند.

بازیگران فیلم هنری پیر

مخاطب از همان ابتدای فیلم می‌داند که هنری یک کشاورز عادی نیست. اما فیلم به او سرنخی درباره اینکه گذشته هنری چه بوده است نمی‌دهد. ما فقط می‌دانیم که هنری گذشته‌ای دارد که از دید نه تنها مخاطب بلکه از دید پسرش نیز پنهان مانده است. تنها سرنخ اصلی نیز، ماجرایی است که مرد زخمی از برخوردش با بیلی در مکزیک به آن اشاره می‌کند.

جایی که او به عنوان یک نوجوان با ماجرای نبرد بیلی و پت گرت در نیومکزیکو در مقابل هنری خودنمایی می‌کند که چگونه شاهد نبرد آن‌ها و کشته شدن بیلی بوده است. فردی که او از آن به عنوان الگو یاد می‌کند. سرنخ مهم فیلم در این لحظه به مخاطب داده می‌شود تا بدانیم که ما با یک افسانه فرهنگ عامه غرب وحشی طرف هستیم.

معرفی بهترین فیلم های وسترن دنیای سینما در مجله نقد فیلم‌گردی

خداحافظی با افسانه‌ها

افسانه‌ای که ماجرای مرگش و شایعه‌های بعد از آن پیرامون زنده بودنش تبدیل به بخش مهمی از فرهنگ عامه در آمریکا شدند. فرهنگ عامه‌ای که در آن افرادی همچون بوچ کسیدی و بیلی د کید آن چنان جذابیت دارند که در سال ۲۰۲۱ نیز همچنان به عنوان موضوعی برای ساخت آثار وسترن استفاده شوند. با تشکر از همراهی شما در نقد فیلم هنری پیر.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن