نقد فیلم ونوم 2 Venom 2 – ونوم همچنان ناامید کننده | مجله نقد فیلم‌گردی
سینمای جهان

نقد فیلم ونوم ۲ Venom 2 – ونوم همچنان ناامید کننده

قسمت دوم فیلم ابرقهرمانی ونوم همچون قسمت ابتدایی خود اثری سرگرم کننده اما بدون خلاقیت و محتواست.

فیلم «Venom Let There Be Carnage» ادامه‌ای بر فیلم «Venom» فرانچایزی است که در انتها به دنیای ماورل خواهد پیوست. دنیایی که در آن شاهد حضور ابرقهرمانان دنیای مارول به خصوص گروه انتقام‌جویان بودیم. قسمت دوم ونوم دقیقا همان چیزی است که در قسمت اول آن شاهد بودیم. گویی که بعد از گذشت سه سال هیچ تغییری رخ نداده است. همراه ما باشید با نقد فیلم ونوم ۲.

ونوم نام شخصیتی از دنیای کمیک است که برای اولین بار در مجموعه کمیک «The Amazing Spider-Man» و در سال ۱۹۸۴ به مخاطبان معرفی شد. ونوم سیمبیو‌تی از نژادی بیگانه است که به صورت انگل زندگی می‌کند. انگلی که زندگی‌‌اش وابسته به میزبانی خواهد بود که انتخاب می‌کنند. این شخصیت یکی از مهم‌ترین دشمنان مرد عنکبوتی به حساب می‌آید.

معرفی مجموعه فیلم های مرد عنکبوتی

بازیگران فیلم ونوم 2

بازگشت دوباره ادی و ونوم

ونوم را دیوید میشلینی، تاد مکفارلین، مایک زک سه تن از نویسندگان کمپانی مارول خلق کردند. شروری که به سرعت در میان شرورهای مارول توانست جایگاه قابل توجهی را پیدا کند. البته ونوم شخصیتی خاکستری دارد و نمی‌توان آن را یک شرور کامل دانست. زیرا با توجه به نوع میزبانی که او انتخاب می‌کند، توانایی این را دارد تا یک قهرمان یا یک ضدقهرمان باشد.

سال ۲۰۱۸ اولین قسمت از فیلم ونوم توسط «Ruben Fleischer» ساخته شد و «Tom Hardy» به عنوان بازیگر نقش اصلی فیلم که یک روزنامه‌نگار و میزبان ونوم خواهد در این فیلم بازی کرد. بازیگری که با بازی در نقش‌های منفی همچون بین در فیلم «The Dark Knight Rises» و یا نقش آلکاپون در فیلم «Capone» توانایی‌های خود را به اثبات رسانده است.

ونوم

قسمت دوم قوی‌تر از اولی

اما باید گفت حضور این ستاره سینما در فیلم ونوم شاید جذابیت‌های بالایی داشته باشد ولی حضور او نیز نتوانست قسمت اول این فیلم را از وضعیت فاجعه بار خود نجات دهد. فیلمی ضعیف که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان در حد و اندازه فیلم‌های ابرقهرمانی نیز نبود. هرچند که قسمت دوم این فیلم توانسته است بخشی از ضعف‌های قسمت اول را پوشش دهد.

تماشای آنلاین قسمت اول فیلم ونوم دوبله فارسی در فیلم‌گردی

دلیل اصلی این پوشش نیز ملحق شدن این فیلم به دنیای مارول و تغییر کارگردان آن است. قسمت دوم ونوم را «Andy Serkis» ساخته است. هرچند که او بیشتر در دنیای سینما به عنوان بازیگر شناخته می‌شود. به خصوص که در دو فیلم «War for the Planet of the Apes» و «Dawn of the Planet of the Apes» حضور داشته است.

البته او در مقام کارگردانی در ونوم دومین تجربه خود را پشت سر گذاشته است. اولین فیلم او «Mowgli: Legend of the Jungle» بود که بازیگران مشهوری همچون «Christian Bale»، « Benedict Cumberbatch» و «Cate Blanchett» در آن حضور داشتند.

کارنیج

نبرد ونوم و کارنیج

قسمت دوم خط داستانی قسمت اول را ادامه می‌دهد. درست از جایی که ونوم و ادی توانستند کسدی و کارنیج را شکست دهند. حال کسدی که در زندان است بار دیگر موفق می‌شود به کمک کارنیج از زندان فرار کند و شهر را به آشوب بکشاند. از سمتی ادی و ونوم نیز وضعیت خوبی ندارند، آن‌ها دچار مشکلات ارتباطی فراوانی هستند و در کنار یکدیگر نمی‌توانند فعالیت کنند.

همان تضادی که در قسمت اول شاهدش بودیم و نقطه ضعف فیلم نیز به حساب می‌آمد. این تضاد در قسمت دوم جهت‌دار شده و بالاخره به پایداری در شخصیت ونوم و ادی می‌رسد. در واقع ادی و ونوم در انتهای فیلم تبدیل به چیزی شبیه به یک تیم می‌شوند که می‌توانند ماجراجویی خود را آغاز کنند. ماجراجویی که ونوم دوست دارد در آن تبدیل به ابرقهرمان شود.

قهرمانی بدون شخصیت

هرچند که این قهرمان بودن ونوم در فیلم جایگاهی ندارد. زیرا ونوم عملا شخصیت‌پردازی ندارد که بخواهیم از درون آن قهرمانی جذاب بیرون بکشیم. حتی ترکیب او با بازی تام هاردی نیز نتوانسته است عمقی به شخصیت‌پردازی این تیم دو نفره بدهد. این مشکل در پرداخت به شخصیت‌های شرور فیلم مثل «shriek» نیز سرایت کرده است.

شخصیت‌های شرور داستان عملا بود و نبودشان تغییری را در روند داستان ایجاد نمی‌کند. تنها شرور جذاب داستان همان کارنیج است که او نیز شخصیتی ندارد و بیشتر شبیه ماشین کشتار جمعی خواهد بود. ایرادات شخصیت‌پردازی و پیرنگ داستان در قسمت دوم همچون قسمت اول باقیست و شاید کمی کاسته شده باشد که آن نیز ناشی از تغییر در تیم نویسندگان باشد.

مطالعه نقد فیلم ونوم Venom – دلقکی از فضا / قسمت اول

تام هاردی

اثری سرگرم کننده و بدون ایده

قسمت دوم که در نقد فیلم ونوم ۲ به آن اشاره شد، عملا نه تنها ایده خاصی ندارد بلکه با کمبود ایده نیز مواجه است. قسمت دوم همان نبرد ونوم و کارنیج که در انتهای قسمت اول دیدیم را بار دیگر به مخاطب ارائه می‌کند. گویی که در حال دیدن همان چند دقیقه پایانی منتهی با سکانس‌های بیشتر هستید. نبردی که به واسطه استفاده از CGI یا همان جلوه‌های ویژه میدانی به اندازه‌ای قابل توجه است که عملا فیلم را تبدیل به یک پرده سینمایی از بازی کامپیوتری کرده است.

ولی با این وجود می‌توان به فیلم اندکی امید داشت، زیرا ونوم ۲ قرار است دروازه‌ای برای ورود این شخصیت به دنیای مارول و به خصوص سری فیلم‌های مردعنکبوتی باشد. با تشکر از شما مخاطبان مجله نقد فیلم‌گردی، نظرات خود را درباره نقد فیلم ونوم ۲ در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن