نقد فیلم ونوم Venom – دلقکی از فضا | مجله نقد فیلم‌گردی
سینمای جهان

نقد فیلم ونوم Venom – دلقکی از فضا

ونوم تنها فیلم ابرقهرمانی مارول است که به دنیای سینمایی آن ارتباطی ندارد. فیلمی که یکی از شخصیت‌های شرور این جهان را به عنوان قهرمانش انتخاب کرده است.

فیلم ونوم Venom را باید تنها اثر از دنیای سینمایی مارول دانست که هیچ ارتباطی با فازهای چهارگانه این دنیای سینمایی ندارد. فیلمی اقتباس شده از سری کمیک‌های اسپایدرمن که یکی از شرورترین دشمنان این شخصیت دنیای ابرقهرمانی را به شما نشان می‌دهد. فیلمی که حداقل در نگاه ابتدایی نمی‌توان از آن انتظار بالایی داشت ولی می‌توان با آن سرگرم شد.

ونوم نام یکی از شخصیت‌های دنیای کمیک است که برای اولین بار در مجموعه کمیک «The Amazing Spider-Man» و در سال ۱۹۸۴ به مخاطبان معرفی شد. ونوم یک سیمبیو‌ت‌ است، نژادی بیگانه که به صورت انگل زندگی کرده و زندگیشان وابسته به میزبانی است که انتخاب می‌کنند. این شخصیت یکی از مهم‌ترین دشمنان مرد عنکبوتی به حساب می‌آید.

فیلم ونوم

فیلم ونوم دوبله فارسی در فیلم‌گردی

ونوم توسط سه تن از نویسندگان کمپانی مارول به نام‌های دیوید میشلینی، تاد مکفارلین، مایک زک خلق شد و به سرعت در میان شرورهای مارول توانست جایگاه خود را پیدا کند. البته ونوم شخصیتی خاکستری دارد و نمی‌توان آن را یک شرور کامل دانست. زیرا با توجه به نوع میزبانی که او انتخاب می‌کند، توانایی این را دارد تا یک قهرمان یا یک ضدقهرمان باشد.

فیلم ونوم دوبله فارسی در فیلم‌گردی

کمپانی سونی در سال ۲۰۱۸ بر اساس امتیاز خرید سری اسپایدرمن از کمپانی مارول مجموعه فیلم‌هایی را با محوریت این ابرقهرمان و شخصیت‌های موجود در این داستان او ساخت. ونوم یکی از همان شخصیت‌ها بود که برای اولین بار در حضوری کوتاه در فیلم «Spider-Man 3» حضور داشت. اما این حضور هرگز منتهی به فیلمی مستقل تا سال ۲۰۱۸ نگردید.

سونی در این سال اعلام کرد که در کنار مارول می‌خواهد جهان داستانی را بر اساس مجموعه کمیک اسپایدرمن بسازد. البته باید گفت که حقوق کاراکتر اسپایدرمن را نیز به صورت مشارکتی به کمپانی مارول نیز داده است. از همین روی سونی شروع به ساخت فیلمی با محوریت کاراکتر ونوم کرد که در آن بازیگرانی همچون تام هاردی «Tom Hardy» حضور دارند.

تام هاردی و ونوم

ونوم فیلمی برای سوددهی

فیلم ونوم را «Ruben Fleischer» ساخته است. کارگردانی که بیشتر او را با دوگانه «Zombieland» می‌شناسیم. کارگردانی که تجربه یا حتی مهارت آنچنانی در ساخت فیلم‌های کمیکی ندارد و این عدم مهارت در فیلم او نیز به وضوح مشخص است. زیرا ونوم بیشتر از آنکه فیلمی درخور برای دنیای کمیک‌های اسپایدرمن باشد بیشتر اثری معمولی و ضعیف به حساب می‌آید.

البته نباید از این نکته غافل شد که سونی این فیلم را تنها برای کسب سود از دنیای فیلم‌های ابرقهرمانی انجام داده است. زیرا سود کمپانی مارول از دنیای سینمایی خود هر کمپانی را ترغیب می‌کند که وارد دنیای ابرقهرمانی شود. اما این ورود باید با شناخت از دنیای سرگرمی باشد، زیرا نکته مهم در ساخت فیلم‌های ابرقهرمانی تنها سرگرمی است.

تماشای آنلاین فیلم ونوم

تضاد شخصیتی

فیلمنامه و شخصیت‌پردازی ونوم در پاره‌ای از مواقع کاملا لنگ می‌زند. به عنوان مثال کنش اصلی داستان که همان حضور ونوم و ترکیبش با ادی بروک است در انتهای سی دقیقه اول فیلم رخ می‌دهد. نقطه عطف ابتدایی که بسیار دیر رخ می‌دهد و پس از رخ دادنش خود به خود سرعت فیلم برای رسیدن به نقطه عطف دوم و جمع بندی را بالا می‌برد.

تضاد نقطه محوری در شخصیت‌پردازی ونوم است. زیرا ونوم و ادی بروک شخصیت‌های اصلی فیلم بوده که نه تنها یکی به حساب می‌آیند بلکه در مواقعی دو فرد متفاوت نیز هستند. این تضاد و هماهنگی در شخصیت هر دو آن‌ها یعنی ادی و ونوم باید به چشم بخورد تا مخاطب در میان جا به جایی‌های شخصیتی آن‌ها سردرگم نشود.

اما ما در اثر شاهد هستیم که این اتفاق نمی‌افتد و مخاطب دچار سردرگمی می‌شود که بالاخره قرار است ما با ونوم داستان را جلو ببریم یا با شخصیت ادی یا با هر دو نفر. حتی بازی و مهارت تام هاردی نیز در این اثر ضعیف است. او بازیگر خوبیست و نشان داده است می‌تواند در فیلم‌های ابرقهرمانی به خوبی نقش آفرینی کند، همچون فیلم آخر از سه گانه بتمن نولان ولی در ونوم از حد و انتظاراتی که از او می‌رود فاصله زیادی دارد.

venom

دلقک سیاه پوش

تام هاردی در ونوم عملا نقش آنچنانی در پیشبرد داستان ندارد. حتی طنز داستانی فیلم نیز بر عهده ونوم است که گه‌گاه شوخی‌هایی را با ادی انجام می‌دهد و ادی همچنان همان شخصیت منفعل باقی می‌ماند. انگار که تنها کالبدی خالی برای ونوم است. هرچند که به شخصیت‌پردازی ونوم نیز ایرادات بسیاری وارد است، زیرا ونوم باید یک هیولای ترسناک همچون ظاهرش باشد اما بیشتر شبیه به یک دلقک است. تعامل ونوم و ادی با توجه به مدل چینش شخصیت‌هایشان مورد نقد است زیرا شخصیت‌پردازی آن‌ها باید شبیه به دکتر جکیل و مستر هاید باشد که در عید وحدت، کثرت نیز دارد.

ونوم فیلم ابرقهرمانی خیلی خوبی نیست اما نمی‌توان گفت اثری است که آن را با القاب فاجعه خطاب کنیم. زیرا ونوم کارکرد سرگرمی محور خود را دارد و این ضعف شاید برگرفته از انتظار مخاطبان از فیلم‌های مارول باشد. زیرا سطح فیلم‌های دنیای سینمایی مارول در مقابل فیلم ونوم قابل مقایسه نیست.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن