نقد فیلم پادشاهی: آشین در شمال Kingdom: Ashin of the North | مجله نقد فیلم گردی
سینمای جهان

نقد فیلم پادشاهی: آشین در شمال Kingdom: Ashin of the North – زامبی‌ها آمدند

فیلم پادشاهی: آشین در شمال را می‌توان فلش‌بکی به شروع داستان سریال کینگدم است و چگونگی شیوع بیماری را به نمایش می‌گذارد.

فیلم پادشاهی: آشین در شمال را می‌توان فلش‌بکی به شروع داستان سریال کینگدم دانست. سریالی در ژانر آخرالزمانی و زامبی محور که با شروع پخشش انقلابی را در آثار تلویزیونی رقم زد. اثری که در قامت مقایسه با سریال مشهور «The Walking Dead» برآمده و نشان داده است که لقب بهترین سریال زامبی محور به حق برای اوست.

ایده سریال «Kingdom» برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ به ذهن کارگردان سریال رسید. ایده‌ای که برگرفته از کتاب پادشاهی خدایان بود. اما به علت خشونت بالای داستان سریال تنها مجموعه نتفلیکس حاضر شد بر روی اثر جدید «Kim Seong-hun» سرمایه گذاری کند. پس از آغاز پروژه و همکاری نتفلیکس در سال ۲۰۱۹ این سریال به نمایش برای عموم درآمد.

فیلم پادشاهی: آشین شمال دوبله فارسی در فیلم‌گردی

فضای داستانی سریال پادشاهی در قرن ۱۵ میلادی و در چوسان قدیم یا همان کره‌جنوبی می‌گذرد. جایی که پادشاه بر اثر حادثه‌ای فوت می‌کند اما فردی مرموز با یک گیاه خاص باعث می‌شود تا پادشاه تبدیل به زامبی شود. در همین زمان و در نقاط دیگر کشور نیز زامبی‌ها ظهور می‌کنند و پادشاهی چوسان قدیم را به خطر می‌اندازد.

فیلم پادشاهی: آشین شمال دوبله فارسی در فیلم‌گردی

سریال در کنار ارائه داستانی مهیج پیرامون حضور زامبی‌ها و نبرد با این انسان‌های مرده تلاش دارد تا انتقاد جدی به سیستم سرمایه‌داری و حکومتی کره وارد کند. حکومتی که نجات جان پادشاه و اشرف‌زاده‌ها ولو به قیمت کشته شدن همه مردم اهمیت دارد. از سمتی سریال با خط داستانی ساده ولی قوی خود تلاش می‌کند تا از چند زاویه دید روایت داستان را جلو ببرد.

فیلم پادشاهی

پادشاهی: آشین در شمال خرده پیرنگی از سریال اصلی

روایتی‌هایی که هر کدام به نوعی خرده پیرنگ‌هایی هستند که در انتها با متصل شدن به یکدیگر داستان کلی سریال کینگدم را شکل می‌دهند. فیلم پادشاهی: آشین در شمال یکی از این خرده پیرنگ‌هاست که نقش اساسی در روایت داستانی سریال و برطرف کردن ابهامات موجود در اثر را دارد. زیرا در دو فصل پخش شده از سریال ما هیچگاه متوجه نشدیم که زامبی‌ها چگونه و از کجا سر و کله شان پیدا شد.

فیلم پادشاهی: آشین در شمال اسپین آف‌ای از سریال کینگدم است که داستان آن به قبل از وقایع سریال کینگدم باز می‌گردد. داستان درباره قبیله‌ای از مردمان شمال شبهه جزیره کره است که نه کره‌ای به حساب می‌آیند و نه جزو مردمان شمالی. در این قبیله دختری به نام آشین با پدرش زندگی می‌کند. او به کوه‌های ممنوعه در همان منطقه رفت و آمد دارد که گیاهی خطرناک در آن می‌روید.

گیاهی که در فصل اول سریال دیده‌ایم که باعث به وجود آمدن زامبی‌ها خواهد شد. قبیله آشین و پدرش با توطئه چوسانی‌ها به دست مردمان شمالی کشته می‌شوند و حال آشین با دانستن قدرت گیاه می‌خواهد انتقام خود را از کل چوسان بگیرد. انتقامی که ریشه در بی‌عدالتی‌هایی دارد که جامعه سرمایه‌دار کره‌ای بر مردم فرو دست روا داشته‌اند.

تماشای آنلاین فیلم پادشاهی: آشین در شمال

جنگجویی از شمال

فیلم همانند سریال در به تصویر کشیدن نبردهای خونین و پرهیجان موفق عمل کرده است. هرچند که پیچش داستانی اثر و کنش اولیه‌ به گونه‌ای چیدمان شده است که برخلاف دیگر آثار سینمایی تبدیل آشین از یک دختر ساده به یک جنگجو، نه در مقدمه و شروع پرده دوم داستان بلکه در نقطه عطف انتهایی پرده دوم رخ می‌دهد.

جایی که آشین متوجه خیانت کره‌ای‌ها می‌شود و همین خیانت تغییر شخصیتی لازم را برای تبدیل شدن آشین به یک شخصیت منفی جذاب را به وجود می‌آورد. این نشان می‌دهد که نویسنده اثر که خانم «Eun-hee Kim» است، می‌داند که قرار است چه کند. نویسنده‌ای که نه تنها نوشتن فیلمنامه دو فصل سریال پادشاهی نیز برعهده او بوده بلکه کتاب پادشاهی خدایان «The Kingdom of the Gods» که ایده اولیه ساخت سریال از آن برداشته شده است نیز توسط این نویسنده به نگارش درآمده است.

پوستر فیلم پادشاهی

فیلمی با رگه‌های فمنیستی

البته نباید از بازی قابل توجه «Jun Ji-hyun» در نقش آشین به سادگی عبور کرد زیرا محوریت اصلی داستان فیلم اوست. محوریتی که تا حدودی فیلم پادشاهی: آشین در شمال را در رده آثار فمنیستی قرار می‌دهد. زیرا در فیلم همه مردان به نوعی انسان‌های خیانتکار، وحشی، خونریز و به دور از حس و احساسات به تصویر کشیده می‌شوند.

حتی در مبارزه نیز مردان در زیر مهارت آشین قرار می‌گیرند و آشین از همگی آن‌ها برتر است. این نگاه برخلاف نگاه دو فصل قبلی است. زیرا در دو فصل گذشته ولیعد چوسان شخصیت محوری است که تلاش دارد تا در مقابل زامبی‌ها بایستد. البته حضور زنان در دو فصل قبلی نیز پررنگ است، به خصوص شخصیت پرستاری که به دنبال درمانی برای گیاه زامبی می‌گردد.

می‌توان در انتها گفت که اگر اهل آثار زامبی محور هستید در ابتدا دو فصل ابتدایی سریال کینگدم را تماشا کنید و سپس به سراغ این فیلم بیایید. اما اگر این فیلم را دیده‌اید و به دنیای زامبی‌ها آن هم در آسیای شرق علاقمند شدید، پس دیدن دو فصل سریال پادشاهی را از دست ندهید.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن