نقد فیلم پسرم My Son - گمشده در اسکاتلند | مجله نقد فیلم‌گردی
سینمای جهان

نقد فیلم پسرم My Son – گمشده در اسکاتلند

فیلم پسرم قصه‌ای پر تب و تاب از ماجرای گمشدن پسربچه ای را روایت می‌کند که پدرش برای نجات او دست به هر کاری می‌زند.

فیلم پسرم در نگاه اول یک اثر با قاب‌های زیبا از طبیعت بکر کشور اسکاتلند است. قاب‌هایی که زیبایی و البته تنهایی و سردی کشوری را به ما نشان می‌دهد که سرمایش در تن شخصیت‌های فیلم نیز رخنه کرده است. فیلم درباره خانواده‌ای از هم پاشیده است که ماجرایی معماگونه از ناپدید شدن پسرشان، آن‌ها را دوباره در کنار یکدیگر قرار می‌دهد. همراه ما باشید با نقد فیلم پسرم.

اثر، داستانی تک خطی را دنبال می‌کند که در آن پدری به دنبال پسر خود است. پدری که تمام سال‌های عمر پسرش را به واسطه شغلش در سفر بوده اما گم شدن فرزندش دلیلی می‌شود تا او به دنبال یافتن پسرش به کشور خود یعنی اسکاتلند بازگردد. هرچند که گم شدن پسر در نگاه اول یک ماجرای ساده است اما در ادامه همین ماجرای ساده تبدیل به قصه‌ای هیجان‌انگیز می‌شود.

جیمز مک‌آووی

عشق پدرانه در فیلم پسرم

فیلم را «Christian Carion» کارگردان کرده است. کارگردان ۵۸ ساله فرانسوی که در کارنامه خود آثار چندانی ندارد و همین آثار کم او نیز با فواصل طولانی ساخته شده‌اند. کارگردانی که فیلمنامه اکثر آثارش را خود به نگارش درآورده است؛ همچون فیلمنامه فیلم پسرم.

فیلم قصه خود را با قاب‌های لانگ شات از طبیعت سرد و خاکستری اسکاتلند آغاز می‌کند. طبیعت سردی که حتی تاثیرش را بر بازی بازیگران فیلم نیز می‌بینیم. به خصوص ادموند با بازی «James McAvoy» که در نقش پدری ظاهر می‌شود که پسرش گم شده است. اما این گم شدن گویی تاثیری بر روی پدر ندارد، یا دست کم اینگونه فکر می‌کنیم که ندارد.

آتش زیرخاکستر

شاید نقطه عطف اثر که در نقد فیلم پسرم به آن اشاره کردیم نیز در همین واکنش اولیه ادموند در مقابل گم شدند پسرش باشد. واکنشی که هرچه به سمت جلوتر می‌رویم پررنگ‌تر می‌شود. به خصوص که بازی جیمز مک‌آووی ما را بیشتر به درون احوالات پدری می‌برد که پسرش را دوست دارد اما فاصله مکانی که میان او و پسرش وجود داشته احساساتش را همچون آتش زیرخاکستر پنهان کرده است.

درونمایه فیلم نیز درباره همین احساسات پدرانه ادموند است. احساساتی که او را از پدری آرام تبدیل به پدری می‌کند که برای نجات پسرش حاضر به انجام کارهای وحشتناک نیز می‌شود، همچون رابطه پدر و پسری که در فیلم «Nowhere Special» دیده‌ایم. در واقع ادموند نقطه مرکزی فیلم پسرم است، مردی که به واسطه شغلش در صنعت نفت، مجبور است که سفرهای طولانی داشته باشد.

سفرهایی که دلیل اصلی از هم پاشیده شدن زندگی اوست. اما گمشدن پسر ادموند تبدیل به کنشی می‌شود تا ادموند دوباره به دنبال احساساتی بگردند که در این سال‌های دور بودن از پسرش در او خاموش شده‌اند. زیرا ادموند می‌فهمد که در تمام این سال‌ها آن پدری نبوده است که فرزند او انتظار داشته تا باشد. پدری که حتی متوجه آن نیست که همسر سابقش چه سختی‌هایی را بعد از جدایی از او گذرانده است.

بازیگران فیلم پسرم

به دنبال پسرم

فیلم پسرم با تاکید بر این نکته قصه پر از تعلیق خود را از همان دقایق ابتدایی آغاز می‌کند. داستانی معمایی که مخاطب را حداقل تا یک سوم پایانی فیلم با خود همراه می‌کند تا سر از داستان گم شدن پسر ادموند در بیاورد. هرچند که داستان سعی می‌کند تا این گمشدن تا در پیچ و تاب یک قصه امنیتی ببرد اما نقطه ضعف فیلمنامه نیز در همین جا به چشم می‌آید.

جایی که دلیل گمشدن پسر ادموند به فعالیت او در صنعت نفت ارتباط پیدا می‌کند اما داستان با چرخشی عجیب این روایت داستانی را نه تنها حذف می‌کند بلکه ماجرای گمشدن پسر را تبدیل به قصه‌ای پیرامون قاچاق اعضای بدن می‌کند. روایتی که این سوال را در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند که اصلا چرا این ماجرا گفته شد در حالی که هیچ ربطی به قصه فیلم ندارد.

فیلم پسرم

فیلمی با پایان هیجان انگیز

روایتی که باعث می‌شود مخاطب تا نیمه ابتدایی داستان انتظار یک ماجرای هیجان‌انگیز و جاسوسی مانند همچون فیلم «TAKEN» را داشته باشد. زیرا با توجه به فکت‌هایی که در درون داستان از دست داشتن مقامات بالا در پرونده گمشدن پسر است به ما داده می‌شود، این ذهنیت در ذهن مخاطب ایجاد می‌شود که گمشدن پسر ادموند ماجرایی پیچیده دارد که البته اینگونه نیست.

فیلم البته در بیست دقیقه پایانی ضرب آهنگ بسیار کند خود را جایگزین ضرب آهنگ تند و هیجانی می‌کند. اتفاقی که باعث می‌شود فیلم نه تنها خسته کننده نشود بلکه هیجان دقایق پایانی شما را در کنار داستان بدون رمقش نگه دارد. اتفاقی که اگر نمی‌افتاد احتمالا فیلم را با یک شکست مواجه می‌کرد. با تشکر از همراهی شما در نقد فیلم پسرم.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن