نقد فیلم کمک Help – دنیای کووید 19 | مجله نقد فیلم‌گردی
سینمای جهان

نقد فیلم کمک Help – دنیای کووید ۱۹

کمک فیلمی درباره شیوع بیماری کووید 19 یا همان کروناست. فیلمی که نشان می‌دهد چگونه جهان با این ویروس ناخوانده دست و پنجه نرم می‌کند.

سال ۲۰۱۹ جهان با پدیده‌ای به نام کووید ۱۹ مواجه گردید. بیماری ویروسی که به شدت مسری و خطرناک بود و سیستم تنفسی انسان را مورد حمله قرار می‌داد. شیوع گسترده و سپس قرنطینه‌های جدی در سراسر جهان آغاز شد تا با این ویروس مقابله شود. ویروسی که انسان برای آمدنش آماده نبود ولی این مهمان ناخوانده آمده بود. همراه ما باشید با نقد فیلم کمک.

فیلم «Help» به موضوع شیوع بیماری کووید ۱۹ یا همان کرونا اختصاص دارد. فیلمی تلویزیونی که محصول شبکه ۱۴ کشور انگلستان است. فیلم موضوع خود را به بیماری کرونا اختصاص داده است و همان طور که در نقد فیلم کمک خواهیم گفت سعی می‌کند تا وضعیت انسان‌هایی را به تصویر بکشد که بیشترین آسیب را از نظر انتشار این ویروس دیده‌اند.

بازیگر فیلم کمک

فیلم کمک دوبله فارسی در فیلم‌گردی

سالمندان همان قشری هستند که بیشترین آسیب را از کرونا متحمل شدند. سالمندانی که به لحاظ سیستم ایمنی ضعیف‌تر هستند و از سمتی بیشترین توجه را نیز نیاز دارند. توجه‌ای که هرگز در دوران بیماری کرونا به آن‌ها نشد تا بیشترین آسیب را در مواجه با این ویروس متحمل شوند. آسیب‌هایی که در انتها به مرگ این انسان‌ها ختم می‌شود.

فیلم کمک دوبله فارسی در فیلم‌گردی

فیلم کمک داستان پرستار جوانی است که در آسایشگاه سالمندان مشغول به کار می‌شود. او که اولین روزهای تجربه خود را در مواجهه با سالمندان این مرکز سپری می‌کند به ناگهان با دنیای روبرو می‌شود که کووید ۱۹ تبدیل به یک بحران برای آن شده است. حال این پرستار جوان در مواجهه با سالمندانی قرار گرفته است که بیماری کرونا یکی یکی آن‌ها را از پای در می‌آورد.

جودی کومر

خالق انولا هلمز

«Jack Thorne» فیلم‌نامه‌نویس با سابقه انگلستانی وظیفه نگارش داستان این فیلم تلویزیونی را برعهده داشته است. نویسنده‌ای که نوشتن فیلم‌نامه آثاری همچون «Enola Holmes»، «Radioactive» و «The Aeronauts» را برعهده داشته است. از سویی او تجربه نوشتن برای فیلم‌های تلوزیونی را نیز دارد و به خاطر این آثار جوایز معتبر بسیاری را کسب کرده است.

جک تورن در فیلم کمک نشان داده است که می‌داند داستانش را چگونه روایت کند و به عمق شخصیت‌های خود نفوذ کند. روایتی که ما در فیلم می‌بینیم داستان برخورد یک انسان با بیماری است که به سرعت جان انسان‌های زیادی را می‌گیرد و این پرستار جوان تنها نظاره‌گر مرگ سالمندان خواهد بود. سالمندانی که به گفته فیلم تنها ۱۰ درصد از نیازهای پزشکی مورد نیاز در دوران اپیدمی کرونا را دریافت کرده‌اند و عملا از نظر سیستم درمانی انگلستان افرادی فراموش شده‌اند.

تماشای آنلاین فیلم کمک

ویروس منحوس

فیلم «Help» برخلاف آثار سینمای دیگری که موضوع اپیدمی را محور اصلی موضوع خود قرار داده‌اند، موضوع خود را بر آسیب‌های اپیدمی و بیماری بر انسان‌ها قرار داده است. فیلم‌هایی همچون «Contagion»، «I Am Legend» و «Flu» که موضوع ترس از ویروسی ناشناخته و واکنش‌های جامعه بعد از انتشار آن را به مخاطب نمایش می‌دهند.

اما فیلم کمک برخلاف این آثار آن احساس ترس و یا نگرانی را از ریتم داستانی خود حذف کرده است. شما در هنگام تماشای فیلم اضطرابی از بابت شیوع این بیماری نخواهید داشت، بلکه بیشتر با شخصیت‌های فیلم همذات‌پنداری خواهید کرد، چرا که خود نیز در این شرایط بوده‌اید. نکته مثبت فیلم نیز در همین حس آشناپنداری با مخاطب خلاصه می‌شود.

فیلم درباره کرونا

سالمندان و کرونا در فیلم کمک

شخصیت پرستار جوان با بازی «Jodie Comer» که در فیلم «مرد آزاد» بازی او را دیده‌ایم، همان حس همذات‌پنداری را در ما بیدار می‌کند. زمانی که او در حال گوش دادن به اخبار مرتبط به بیماری کروناست یا زمانی که در حال مراقبت از سالمندی بیمار است، ما نیز حس او را به خوبی درک می‌کنیم. زیرا من مخاطب نیز تمام لحظاتی که او تجربه کرده است تا تجربه کرده‌ام.

همین باعث شده است تا فیلم با وجود ضرب آهنگ پایین و فضای آرامی که دارد اما خسته کننده نباشد. از سمتی فیلم خرده پیرنگی در رابطه با موضوع سالمندان نیز به مخاطب ارائه می‌دهد. خرده پیرنگی که داستانش درباره برخورد پرستار جوان با بیمار آلزایمری است که در آسایشگاه بستری شده است.

بازیگران فیلم کمک

ما نادیده گرفته شده‌ایم

پرستار جوان با علم به این موضوع که جان این افراد برای سیستم درمانی کشور انگلستان بی‌اهمیت است سعی می‌کند تا این فرد آلزایمری را از آسایشگاهی که در آن حضور دارد فراری دهد. این فرار و صحبت‌های بعد از دستگیر شدن پرستار توسط پلیس انتقاد جدی را به سیستم پزشکی انگلستان وارد می‌کند.

تماشای آنلاین مستند همه گیری جهانی: چگونه از شیوع جلوگیری کنیم؟

سیستم درمانی که از اختصاص ابتدایی‌ترین تجهیزات پزشکی به آسایشگاه‌های سالمندان سر باز می‌زند و رئیس این آسایشگاه که مجبور است از چین مستقیم درخواست این تجهیزات را داشته باشد. سیستم درمانی که به قول پرستار جوان آن‌ها را فراموش نکرده است بلکه آن‌ها را نادیده گرفته است. با تشکر از همراهی شما در نقد فیلم کمک.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

یک نظر

  1. با سلام خدمت سازندگان این برنامه/خسته نباشید و تشکر بنده را بخاطر تهیه این برنا مه سازنده و مفید پذیرا باشید٪ و من ا…تو فیق عجرکم عند ا…

    ۱
    ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن