نقد فیلم کورسک Kursk – تحقیر روسیه | مجله نقد فیلم‌گردی
سینمای جهان

نقد فیلم کورسک Kursk – تحقیر روسیه

فیلم براساس اتفاقی واقعی در رزمایش دریایی ارتش روسیه ساخته شده است که در آن یک زیردریایی اتمی غرق می‌شود.

فیلم «Kursk» ماجرای واقعی فاجعه‌ای نظامی بود که سوژه فیلم کارگردان اسکاری قرار گرفته است. داستان غرق شدن زیردریایی اتمی روسیه در سال ۲۰۰۰ که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین فاجعه‌های نظامی شناخته می‌شود. زیرا مرگ در هزاران متر پایین‌تر از سطح دریا، درحالی که در امید نجات از سویی کسانی هستید که به دنبال سیاسی کاری هستند، به واقع تراژدیک است. همراه ما باشید با نقد فیلم کورسک.

فیلم خوانشی غربی از وقایع پیرامون غرق شدن زیردریایی روسی کورسک است. ماجرایی که در آن ۱۱۸ خدمه این زیردریایی کشته شدند و اعتراضات زیادی نیز پیرامون اهمال کاری مقامات روسیه در ماجرای نجات سرنشینان این زیردریایی رخ داد. ماجرایی که در فیلم کورسک برپایه شواهد واقعی اما با چاشنی جانبدارانه‌ای به سوی غرب به خصوص بریتانیا روایت می‌شود.

زیردریایی کورسک

فیلم کورسک دوبله فارسی در فیلم‌گردی

روسیه پس از انحلال شوروی در سال ۱۹۹۱ به عنوان کشور جایگزین این اتحادیه شکل گرفت. کشوری که در همان سال‌های ابتدایی مشکلات زیادی را که ناشی از سیاست‌های شوروی در گذشته بود، تحمل کرد. اقتصاد آشفته و تلمبار شدن جنگ افزارهای بسیاری که شوروی آن‌ها را در اختیار داشت تنها بخشی از مشکلاتی بود که روسیه دوران پوتین در سال ۲۰۰۰ باید از سر می‌گذراند.

فیلم کورسک دوبله فارسی در فیلم‌گردی

روسیه برای حل مشکلات مالی به فروش تسحیلات نظامی خود روی آورد. سیاستی که بخشی از آن را در فیلم «Lord of War» شاهد هستیم. فروش تسلیحات شوروی به اندازه‌ای ادامه داشت که این کشور حتی تسلیحات اتمی خود را نیز همچون نمونه‌های دیگر زیردریایی کورسک را نیز شامل می‌شد، فروخت. زیردریایی که در کلاس دوم اسکار قرار دارد و توانایی حمل موشک اتمی را دارد.

بازیگران فیلم کورسک

ماجرای غرق شدن کورسک از لنز فیلمساز دانمارکی

پس از این دوران و در سال ۲۰۰۰ روسیه تصمیم گرفت رزمایشی دریایی را در منطقه کورسک که در شمال اروپا بود انجام دهد. رزمایشی که در آن زیردریایی کورسک طی یکی حادثه مرتبط با انفجار اژدرهای اتمی خود روبرو و سپس غرق شد. این حادثه تراژدیک و بعد از آن ماجرای نجات خدمه‌ای که در آن زنده مانده بودن تبدیل به سوژه کارگردان دانمارکی شده است.

«Thomas Vinterberg» کارگردان فیلم کورسک است. نام او برای فیلمبازان با گرفتن اسکار بهترین فیلم خارجی زبان سال ۲۰۲۰ پیوند خورده است. هرچند که برای مخاطبان حرفه‌ای‌تر سینما نام او در کنار نام «Lars von Trier» یادآور نظریه مشهور سینما در دهه ۹۰ میلادی با نام «دگما ۹۵» است. نظریه دگما ۹۵ درباره سبک فیلم‌سازی واقع‌نگر است.

سبکی که در آن تمام عناصر مصنوعی در فیلم حذف می‌شوند و در میزانسن‌های طبیعی و با دوربین روی دست تمام فیلم ساخته می‌شود. فیلم کورسک از چنین سبکی پیروی می‌کند و تمام سکانس‌های آن به صورت طبیعی و بدون وجود عناصر مصنوعی ساخته شده‌اند؛ از فیلم‌برداری در یک زیردریایی واقعی تا برداشت‌های سینمایی بر روی کشتی‌های جنگی.

تماشای آنلاین فیلم کورسک

فیلمی براساس آنچه که می‌گویند نه آنچه که هست

همین نکات است که فیلم «Kursk» را به لحاظ فنی در جایگاه خاصی قرار می‌دهد. به خصوص با بازی بازیگران مشهور اروپای شرق از جمله «Matthias Schoenaerts» و «Léa Seydoux» که بازی او در آخریم فیلم جیمز باند با نام «No Time to Die» در یاد تماشاگران سینما مانده است.

توماس وینتربرگ فیلم کورسک خود را براساس کتاب «A Time to Die: The Untold Story of the Kursk Tragedy» ساخته است. کتابی که شامل پژوهش‌هایی درباره چگونگی فاجعه غرق شدن زیردریایی روسیه است. هرچند که فیلم کورسک شاید در روایت خود از کتاب بهره برده باشد اما در زیرلایه های داستانی خود خوانش خودش را که ضد روسیه است بیان می‌کند.

اگر سریال «Chernobyl» را درباره فاجعه اتمی که روسیه را در آن مقصر نشان می‌داد را به یاد بیاورید متوجه خواهید شد که چرا این فیلم را نیز می‌توان در راستای سریال چرنوبیل تفسیر کرد. آثاری که همگی چهره‌ای سرد و منفور را از روسیه و مقاماتش به تصویر می‌کشد. چهره‌ای که به سیاست غرب نسبت به روسیه اشاره دارد.

تماشای آنلاین سریال چرنوبیل دوبله فارسی در فیلم‌گردی

فیلم کورسک

روسیه جایگزین شوروی

فیلم که در نقد فیلم کورسک مورد بررسی قرار گرفت، بازگو می‌کند که مقامات روسیه حاضر به دریافت کمک از کشورهای دیگر برای نجات جان سرنشینان زیردریایی نیستند. زیرا این کار باعث می‌شود غرور ملی آن‌ها دچار خدشه شود. در کنار این پیام که توسط افسر نیروهای دریایی بریتانیا گفته می‌شود، فیلم نشان می‌دهد که چگونه نسل جدید فرزندان روسیه دیگر به نسل‌ها و سیاست‌های مقامات قبلی این کشور پشت می‌کنند.

سیاست‌هایی که رسما پوتین را مورد هدف قرار می‌دهد که چگونه کشور روسیه را با ترس و حکومت نظامی اداره می‌کند. توماس وینتربرگ که فیلم خود را با حمایت فرانسه ساخته است، کاملا پیامی سیاسی را به مخاطبان خود می‌رساند. پیامی که در سال ۲۰۱۹ توسط دو محصول غربی به نام «Chernobyl» و «Kursk» در راستای جنگ سرد فرهنگی بلوک شرق و غرب به جهان مخابره شد.

پیامی که در آن‌ها، روس‌ها افرادی بی‌لیاقت و محافظه‌کار هستند و البته غربی‌ها به خصوص بریتانیایی‌ها همچون ناجیان مردم روسیه که برای نجات آن‌ها قدم پیش گذاشته‌اند، به تصویر کشیده می‌شوند. با تشکر، نظرات خود را درباره نقد فیلم کورسک در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن