نقد فیلم گناهکار The Guilty – تماس با پلیس | نقد و معرفی فیلم و سریال
سینمای جهان

نقد فیلم گناهکار The Guilty – تماس با پلیس

گناهکار بازسازی نسخه موفق دانمارکی است که در سال 2018 اکران گردید. فیلمی که قضاوت شما را به چالش خواهد کشید.

فیلم گناهکار اثری خوب از بازسازی فیلمی موفق‌تر از سینمای دانمارک است. اثری که شما را با دنیای درونی فردی آشنا می‌کند که تمام تلاشش را می‌کند تا جان انسانی را نجات دهد. انسانی که در لبه پرتگاه قرار دارد و به قول دیالوگ کلیدی فیلم “انسان‌های داغون فقط می‌تونن انسان‌های داغون دیگه رو نجات بدن”. همراه ما باشید با نقد فیلم گناهکار.

فیلم « The Guilty» بازسازی هالیوودی از فیلم ساخته شده توسط «Gustav Möller» کارگردانی لهستانی تبار است. اثری که در سال ۲۰۱۸ اکران شد و توانست درخشش خوبی را در سینماها و به خصوص در میان منتقدان داشته باشد. به گونه‌ای که سایت « Rotten Tomatoes» به آن امتیاز ۹۷ و سایت «Metacritic» به آن امتیاز ۸۳ را اختصاص دادند.

فیلم گناهکار دوبله فارسی در فیلم‌گردی

داستان فیلم درباره افسر پلیسی بوده که درگیر پرونده شلیک به نوجوان ۱۹ ساله‌ای شده است. او که در دوران روحی خوبی به سر نمی‌برد، به صورت موقت در مرکز پاسخگویی پلیس مشغول به کار است. در یکی از تایم‌های شیف کاری او تماسی از سوی یک زن جوان، جو با بازی « Jake Gyllenhaal» را درگیر پرونده‌ای عجیب می‌کند.

فیلم گناهکار دوبله فارسی در فیلم‌گردی

جو تلاش می‌کند تا این زن را که توسط همسرش ربوده شده نجات دهد. البته این همه قصه نیست و جو درگیر ماجرایی شده است که قضاوت او را به عنوان یک پلیس به چالش می‌کشد. همچون قضاوتی که در پرونده شلیک به پسر ۱۹ ساله داشته است. پسری که توسط جو کشته می‌شود اما جو حاضر نیست قبول کند که مقصر است.

پلیس آمریکا

قاتل یا محافظ

فیلم گناهکار را به لحاظ محتوایی می‌توان اینگونه بررسی کرد که تلاش دارد مرحمی بر زخم‌های جامعه آمریکایی باشد. زخم‌هایی که ناشی از کشتار جوانان آمریکایی به خصوص سیاه‌پوستان توسط پلیس آمریکاست، همچون جریانات مرتبط با کشته شدن جورج فلوید. فیلم می‌خواهد بگوید که پلیس آمریکا نه تنها برای محافظت از افراد وجود دارد بلکه تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا این وظیفه به بهترین شکل ممکن انجام شود.

وظیفه‌ای که متاسفانه رخ نمی‌دهد و یکی از محورهای اصلی فیلم نیز انتقاد به همین مسئله است. مسئله محافظت پلیس از شهروندان در میان دیالوگ‌های جو بارها تکرار می‌شود اما همین اصل توسط سخنان کودکی که پشت تلفن با جو صحبت می‌کند به نقد کشیده می‌شود. جایی که کودک می‌گوید: “پدرم به من گفته پلیس‌ها خوب نیستند، اون ها پدر من را بردند”.

تماشای آنلاین فیلم گناهکار نسخه دانمارکی

نکته اصلی که در نقد فیلم گناهکار اشاره می‌کنیم در همین کش و قوسی خلاصه می‌شود که شخصیت اصلی با خود دارد. از طرفی او درگیر عذاب وجدانی است که دارد و از سمت دیگر تماس زن جوان او را درگیر ماجرایی می‌کند که در انتها با پذیرش این موضوع که او واقعا گناهکار است، خاتمه می‌یابد. کل فیلم را می‌توان پروسه‌ای دانست که جو باید بگذراند تا قبول کند که قضاوت او اشتباه بوده و گناهکار است.

فیلم پلیسی

در یک مکان و زمان

قصه فیلم در فضایی تک لوکیشن و تنها با یک شخصیت برای مخاطب روایت می‌شود. داستان در پشت میزهای اتاق پاسخگویی به تماس شهروندان با پلیس به وقوع می‌پیوندد. دوربین هرگز این مکان و زمان را ترک نکرده یا شخصیت‌های دیگر فیلم را وارد فضای لوکیشنش نمی‌کند. تنها شخصیت اصلی یعنی جو است که میزانسن اثر را پر می‌کند و از پشت تلفن با دیگر شخصیت‌های فیلم به گفتگو می‌نشیند.

می‌توان در واقع اتاقی که جو در آن حضور دارد را همچون یک اتاق بازجویی نیز در نظر گرفت. اتاقی که قرار است از وجدان جو مورد بازجویی قرار بگیرد. بازپرس این بازجویی نیز خود جو است و اوست که باید در انتها به گناه خود اعتراف کند و بگوید که مردی را کشته است.

تماشای آنلاین فیلم گناهکار

همین مسئله باعث شده است تا بازی «Jake Gyllenhaal» کاملا به چشم مخاطب بیاید. بازیگری که با بازی در فیلم‌هایی همچون «Nightcrawler» محصول سال ۲۰۱۴ یا «Spider-Man: Far from Home» نشان داده است که می‌داند چگونه مخاطب را با خود همراه کند. این همراهی در لحظاتی که شخصیت جو درگیری درونی با خود دارد کاملا به چشم می‌آید. شاید یکی از نقاط قوت فیلم نیز همین بازی باور پذیری باشد که جیک جیلنهال از خود به نمایش می‌گذارد.

خوب بد زشت پلیس آمریکا

داستان اثر نیز از سوی دیگر قابل تامل است. داستانی هیجانی که مخاطب را نه در جایگاه دانای کل بلکه در جایگاه شخصیت اصلی می‌نشاند تا مخاطب نیز همراه با شخصیت اصلی اطلاعاتی از وقوع جریانات داشته باشد. یعنی من مخاطب هر اندازه می‌دانم که شخصیت قصه می‌داند و این باعث ایجاد تعلیق می‌شود. تعلیقی که تا لحظات آخر به شما اجازه نمی‌دهد که فیلم را حدس بزنید.

جیک جیلنهال

نسخه آمریکایی فیلم گناهکار قطعا از نسخه دانمارکی خود پایین‌تر است، البته این بدین معنا نیست که با اثر خوبی روبرو نیستند. زیرا در هر حالت شما بازسازی از اثر اصلی را مشاهده می‌کنید که تغییراتی نیز در درون محتوای آن ایجاد شده یا به قول معروف، آمریکایی‌تر شده است. به خصوص پیام فیلم که به نوعی انتقاد به سیستم قضایی پلیس است.

اما در عمل تطهیر‌کننده نیروی پلیس آمریکاست و می‌خواهد نشان دهد پلیس به جوانان غیرمسلح سیاه‌پوست تیراندازی کند ولی این تنها یک خطا انسانی است و پلیس‌های با وجدان آمریکایی در نهایت مسئولیت کاری که کرده‌اند را خواهند پذیرفت. اتفاقی که در واقعیت متاسفانه رخ نمی‌دهد و پلیس آمریکا فقط در فیلم‌ها حافظ شهروندان است. با تشکر از شما که همراه نقد فیلم گناهکار بودید.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن