نقد فیلم 12 یتیم توانا 12 Mighty Orphans – فوتبال همه چیز ماست | مجله نقد فیلم‌گردی
سینمای جهان

نقد فیلم ۱۲ یتیم توانا ۱۲ Mighty Orphans – فوتبال همه چیز ماست

فیلم 12 یتیم توانا در ژانر بیوگرافی و براساس زندگی واقعی بازیکنان تیم فوتبال آمریکایی یتیم خانه ماسونی ساخته شده است.

واژه یتیم‌خانه در ذهن هر فردی تصویری ناخوش آیند را ایجاد می‌کند. مکانی که در آن کودکان و نوجوانانی زندگی می‌کنند که نه آینده‌ای دارند و نه می‌توانند زندگی خوبی داشته باشند. اما فیلم ۱۲ یتیم توانا تصویر ذهنی شما را از یتیمان و یتیم‌خانه‌ها عوض خواهد کرد. زیرا به شما نشان می‌دهد که همین افراد یتیم نیز می‌توانند موفقیت کسب کنند؛ همراه ما باشید با نقد ۱۲ یتیم توانا.

فیلم «۱۲ Mighty Orphans» محصول کشور آمریکا و در ژانر ورزشی است. اثری که نه تنها در ژانر ورزشی داستان خود را روایت می‌کند بلکه به نوعی جزو آثار انگیزشی نیز به حساب می‌آید. آثاری که هدفشان آن است که به شما بگویند با تلاش و پشتکار هر انسانی می‌تواند به جایگاهی که دوست دارد برسد. این فیلم نیز در همین دسته قرار می‌گیرد.

فیلم 12 یتیم توانا

فیلم ۱۲ یتیم توانا دوبله فارسی در فیلم‌گردی

۱۲ یتیم توانا قصه واقعی از تیم فوتبال آمریکایی یتیم خانه ماسونی ایالت تگزاس است. تیم فوتبالی که اعضای آن تنها ۱۲ نفر از نوجوانان این یتیم خانه بود که توانستند در لیگ سطح یک مدارس آمریکا حضور پیدا کرده و افتخار آفرینی کنند. اثری در ژانر بیوگرافی که داستان واقعی این نوجوانان را به همراه دو معلمشان برای مخاطبان علاقمند به ورزش بازگو می‌کند.

فیلم ۱۲ یتیم توانا دوبله فارسی در فیلم‌گردی

فیلم بر‌اساس کتاب «Twelve Mighty Orphans» نوشته «Jim Dent» است. نویسنده مشهور آمریکایی که کتاب‌های بسیاری را در حوزه ورزش به نگارش درآورده است. دنت روزنامه‌نگار و مفسر ورزشی است که کتاب‌های مشهور او همچون «The Kids Got It Right» جزو آثار پرخواننده میان علاقمندان به ورزش فوتبال آمریکایی است.

تیم فوتبال آمریکایی ماسونی

قهرمانانی در قاب الگو

گفته شد که فیلم بر‌اساس داستانی واقعی ساخته شده است. به طور معمول آثار ورزشی مشهور سینما همچون «Ford v Ferrari»، «The Blind Side» و «Rush» همگی براساس داستان‌های واقعی قهرمانان ورزشی ساخته شده‌اند. مضمون همگی این آثار نیز نمایش قهرمانان ورزشی به عنوان یک الگو برای مخاطبان و علاقمندان به این قهرمان‌ها است که در نقد فیلم ۱۲ یتیم توانا به آن اشاره کردیم.

فیلم‌هایی که با تلاش خود سعی می‌کنند زندگی شخصی و ورزشی این افراد یا تیم‌ها را به زیر ذره‌بین برده و نشان دهند که هر قهرمانی برای رسیدن به افتخار چه سختی‌هایی را تحمل کرده است. سختی‌هایی که پیرنگ کلی فیلم را تشکیل می‌دهد تا مخاطب با همذات‌پنداری با شخصیت‌ها، او نیز قدم در راه موفقیت بگذارد. در واقع الگوی اصلی همه این آثار ایجاد انگیزه در مخاطب است.

تماشای آنلاین فیلم 12 یتیم توانا

داستان دانش‌آموزان و معلمشان

داستان با حضور معلم فوتبال آمریکایی با نام «Rusty Russell» در یتیم‌خانه ماسون آغاز می‌شود. او که نقشش را «Luke Wilson» بازی می‌کند جزو تاثیرگذارترین چهره‌ها در فوتبال آمریکایی است. این مربی با استعداد، ابداع کننده بسیاری از ترکیب‌های بازی در فوتبال آمریکایی است که امروزه تمامی تیم‌های دنیا از آن استفاده می‌کنند.

راسل با حضور در یتیم‌خانه و تشکیل تیم فوتبال به پسرهای نوجوان نشان می‌دهد که نداشتن خانواده دلیلی بر ضعف نمی‌تواند باشد. زیرا خود او نیز یتیم بوده و با تلاش خود به جایی که در حال حاضر در آن قرار دارد رسیده است. همین نگرش راسل است که باعث می‌شود بچه‌های یتیم‌خانه با تلاش و همدلی در راه پیروزی قدم برداشته و تیم‌های بزرگ را به زانو درآورند.

بازیگران فیلم 12 یتیم توانا

۱۲ یتیم توانا اثری مستند گونه

فیلم از آنجایی که در ژانر بیوگرافی ساخته شده است، تلاش می‌کند تا روایتی صحیح را از ماجرای تیم فوتبال آمریکایی مدرسه ماسون ارائه دهد. در همین راستا فیلم با ارائه اطلاعاتی که آن زمان یعنی دهه ۱۹۳۰ در روزنامه‌ها ارائه شده یا تصاویری که از آن زمان برجا مانده است، سعی می‌کند تا تصویری دقیق از این تیم دبیرستانی ارائه دهد.

تدوین تصاویر واقعی و مستند گونه با فیلم که ساخته «Ty Roberts» است، اثری را به وجود آورده که هم حالتی مستند گونه دارد و هم داستانی. روایتی که توسط راوی کل برای مخاطب بازگو می‌شود تا فرم فیلم همچون مستند‌هایی باشد که در ژانر ورزشی ساخته می‌شوند؛ مستندهایی مثل «The 24 Hour War»، «I Am Ali» و «Be Water».

تماشای آنلاین مستند در فیلم‌گردی

فیلم ۱۲ یتیم توانا اثری خوب و انگیزشی در ژانر ورزشی است. فیلمی جذاب که می‌تواند نگاه شما را به افرادی که از نعمت خانواده محروم هستند تغییر دهد و به شما یاد دهد که هر کس برای رسیدن به جایگاهی که می‌خواهد باید تلاش و پشتکار داشته باشد. همچون ۱۲ مرد جوانی که در یک شب زمستانی تصمیم گرفتند که خود سرنوشتشان را بسازند. با تشکر از همراهی شما در نقد فیلم ۱۲ یتیم توانا.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن