نقد فیلم 7500 – اتاق امن هواپیما | مجله نقد فیلم‌گردی
سینمای جهان

نقد فیلم ۷۵۰۰ – اتاق امن هواپیما

فیلم روایت‌گر ماجرایی نفس‌گیر از یک هواپیماربایی است. هواپیماربایی که مهاجمانش برای رسیدن به هدفشان تنها باید از یک در عبور کنند.

فیلم ۷۵۰۰ تریلری هیجان‌انگیز درباره هواپیماربایی است که در آن خلبان یک پرواز مسافربری باید تمام تلاش خود را انجام دهد تا جان مسافران را نجات دهد. این درحالی است که تنها یک در غیرقابل نفوذ در مقابل او و مهاجم‌ها وجود دارد که اجازه نمی‌دهد هواپیما سرنوشتی همچون ماجرای ۱۱ سپتامبر پیدا کند. همراه ما باشید با نقد فیلم ۷۵۰۰.

معرفی فیلم هایی با موضوع ۱۱ سپتامبر

قفس پرنده لقبی است که به هواپیماهای مسافربری اطلاق می‌شود. زیرا در هنگام پرواز این هواپیماهای پیشرفته اگر سانحه‌ای رخ دهد، هیچ راه فراری برای مسافران وجود نخواهد داشت. به خصوص برای خلبانان این هواپیماها که نه تنها جان خود بلکه جان صدها مسافر نیز در دستان آن‌ها قرار دارد. به همین دلیل است که شغل خلبانی یکی از پراسترس‌ترین شغل‌های دنیا شناخته می‌شود.

بازیگران فیلم 7500

فیلم ۷۵۰۰ دوبله فارسی در فیلم‌گردی

فیلم «۷۵۰۰» با دست گذاشتن بر روی این شغل تلاش دارد تا داستانی هیجان‌انگیز را به مخاطب خود ارائه دهد. داستانی درباره خلبانی که در مواجهه با یک وضعیت پیشبینی نشده قرار گرفته است. هرچند که این فیلم همچون دیگر آثاری که لوکیشن خود را هواپیماها و مسافران درون آن قرار می‌دهند نیست؛ آثاری مثل «Sully» و «Happy Flight».

فیلم ۷۵۰۰ دوبله فارسی در فیلم‌گردی

فیلم موضوع هواپیماربایی را دستمایه روایت خود قرار می‌دهد. هرچند که این روایت پر از هیجان و تعلیق خالی از صحنه‌های اکشن تیراندازی، یا لحظات تعقیب و گریز یا نبرد‌های تن به تن یک قهرمان با هواپیمارباهاست. در واقع برخلاف آثار دیگری که بر محوریت حضور یک قهرمان که عمدتا مامور گارد پرواز یا خود خلبان است تاکید می‌کنند، فیلم ۷۵۰۰ به دنبال تبدیل کردن کاراکترهایش به قهرمان نیست.

فیلم 7500

فیلمی بدون قهرمان اکشن

ما قرار نیست شاهد نبرد یک قهرمان اسلحه به دست همچون فیلم «Non-Stop» در درون هواپیما باشیم. بلکه قرار است شاهد تلاش‌های یک خلبان عادی باشیم که تنها هدفش اجازه ندادن به هواپیمارباها برای ورود به کابین خلبان است. تلاشی که نه حس هیجان و اکشن را بلکه حس تعلیق ناشی از ترس که آیا او تسلیم خواهد شد یا خیر را به دنبال دارد.

فیلم محصول سال ۲۰۱۹ کشور آلمان بوده و توسط «Patrick Vollrath» کارگردانی و نوشته شده است. کارگردانی که برای مخاطبان انگلیسی زبان بیشتر با فیلم «The Jacket» و یا اثر تحسین شده «Everything Will Be Okay» شناخته می‌شود. این کارگردان آلمانی در آخرین اثر خود تلاش کرده است تا فیلمی پرکشش را به مخاطب خود ارائه دهد.

تماشای آنلاین فیلم 7500

فیلمی تک لوکیشن

فیلمی تک لوکیشنه که تمام ماجراهای آن در درون کابین خلبان رخ می‌دهد. جایی که خلبان جوان با بازی «Joseph Gordon-Levitt» خود را محبوس شده در برابر مهاجمانی می‌بیند که برای راه یافتن به داخل کابین حاضر به کشتن مسافران می‌شوند. اما مسئله اصلی آن است که آیا این خلبان جوان حاضر می‌شود در را باز کند یا خیر.

کشمکش اصلی فیلم نیز در همین نقطه رخ می‌دهد، کشمکشی که یک سر آن بین خلبان و مهاجمان است و دیگری کشمکشی درونی که خلبان با خود دارد. زیرا طبق دستورالعمل‌ها او نباید در را باز کند حتی اگر یک یک مسافران در مقابل چشمان او کشته شوند. لحظات سرنوشت سازی که تعلیق فیلم را به وجود می‌آورد.

فیلمی با ضرب آهنگ تند

فیلم را می‌توان به سه بخش تقسیم کرد. بخش اول مرتبط با آشنایی ما با کاراکتر اصلی و حمله مهاجمان به کابین خواهد بود. بخش دوم جدال میان خلبان و مهاجمان پشت در کابین است و در بخش سوم ما شاهد تقابل خلبان با یکی از هواپیماربایان هستیم که برخلاف نفرات دیگر فقط می‌خواهد از این مخمصه نجات پیدا کند.

ریتم فیلم در دو بخش نخست تند و همراه با همان حس تعلیق مداوم است. اما بخش سوم فیلم با از دست دادن ریتم تند خود تبدیل به تقابل‌ای دو نفره میان خلبان و هواپیماربا می‌شود. تقابلی که گویی هر دو آن‌ها را درون قفسه‌ای آهنی انداخته‌اند و مخاطب شاهد تلاش آن‌ها برای فرار از این موقعیت است. در حالی که هر دو می‌دانند پایان این ماجرا چه خواهد بود.

فیلم هواپیماربایی

گناهکار یا ۷۵۰۰

یکی از نکات مثبت که در نقد فیلم ۷۵۰۰ اشاره شد بازی «Joseph Gordon-Levitt» در نقش خلبان جوان است. بازی که بسیار شبیه به بازی «Jake Gyllenhaal» در فیلم «The Guilty» است. در این فیلم که آن نیز در یک لوکیشن رخ می‌دهد ما شاهد جدال یک اپراتور پلیس با ماجرایی عجیب هستیم. ماجرایی که قضاوت این پلیس را به چالش می‌کشد.

فیلم «۷۵۰۰» نیز شخصیت اصلی خود را در چنین موقعیتی قرار می‌دهد تا قضاوت او را به ورطه امتحان بگذارد. امتحانی سخت که نشان می‌دهد او حاضر به باز کردن در و به خطر انداختن جان همه مسافران می‌شود یا اجازه می‌دهد که گروگان‌ها بمیرند و سرانجام این هواپیماربایی با کمترین تلفات خاتمه یابد.

با تشکر از شما مخاطبان مجله نقد فیلم‌گردی، نظرات خود را درباره نقد فیلم ۷۵۰۰ در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن