نقد مستند تنها قطب شمال Alone – نبرد برای بقا | مجله نقد فیلم‌گردی
مستند

نقد مستند تنها قطب شمال Alone – نبرد برای بقا

مستندهای بقا در طبیعت هر طبیعت‌گردی را به سمت خود می‌کشاند؛ زیرا طبیعت در عین زیبایی کاملا بی‌رحم است.

مستند «Alone» مجموعه تلویزیونی آمریکایی است که در آن باید برای بقا در طبیعت بجنگید. زندگی هیجان‌انگیزی که شما را با طبیعت وحشی روبرو می‌کند تا از پس تمام شرایط سختش برآیید. شرایطی که هر لحظه نه تنها جسم شما بلکه روح و روانتان را نیز فرسوده می‌کند. طبیعت شاید در ظاهر زیبا باشد، اما هیولایی است که اگر شرایطش را نپذیرید شما را نابود خواهد کرد. همراه ما باشید با نقد مستند تنها قطب شمال.

شرکت کنندگان تنها قطب شمال

برنامه ترکیبی تنها دوبله فارسی در فیلم‌گردی

مستند مسابقه «تنها قطب شمال» اثری در ژانر مستندهای بقا در طبیعت است. مستندی که توسط شبکه آمریکایی و در هفت فصل ساخته شده و از سال ۲۰۱۵ در حال پخش است. این مستند در واقع مسابقه‌ای هیجان‌انگیز برای نفراتی است که خود را متخصصان زندگی در شرایط سخت می‌دانند. متخصصانی که جمع شده‌اند تا در نبردی پا یا پای مهارت‌های خود را محک بزنند.

برنامه ترکیبی تنها دوبله فارسی در فیلم‌گردی

«Alone» ده شرکت کننده خود را به نقاط مختلف جهان می‌برد و آن‌ها را در مکان‌های دورافتاده رها می‌کند. این شرکت کنندگان باید در مدت مشخصی درون طبیعت زندگی کنند و در نهایت آخرین فردی که بتواند مسابقه را به پایان برساند، برنده مسابقه خواهد بود. فصل هفتم این مستند مسابقه که در نقد مستند تنها قطب شمال درباره آن صحبت خواهیم کرد، در ساحل شرقی دریاچه گریت اسلیو در مناطق شمال غربی کانادا است.

تماشای آنلاین مستند تنها قطب شمال

صد روز در طبیعت

شرکت کنندگان در این فصل باید به مدت صد روز، در حالی که اجازه حمل تنها ده ابزار کاربردی را دارند، زندگی در شرایط سخت را تحمل کنند. در مدت حضور شرکت‌کنندگان نیز تنها خود آنان هستند که در محل کمپ حضور دارند و نه تنها باید مسابقه را بگذرانند، بلکه باید به فیلمبرداری نیز بپردازند. سبک برنامه‌سازی که باید شهرت آن را مدیون «Bear Grylls» دانست.

تماشای آنلاین مستند در فیلم‌گردی

بر گریلس که خیلی‌ها او را به خصوص با مستند «Man vs. Wild» می‌شناسند، مجری آمریکایی است که با حضور در طبیعت و زندگی در شرایط سخت مشهور شد. او در مناطق دور افتاده طبیعت به علاقمندان آموزش‌های بقا در محیط‌های طبیعی را یاد می‌دهد و از همین راه نیز به شهرت رسید. مستند «Alone» به نوعی ادامه دهنده سبک برنامه‌سازی این مجری است.

زندگی در طبیعت

مستند مسابقه‌ای هیجان‌انگیز

سبک مستندسازی گریلس، طبیعت را محور موضوعش قرار می‌دهد، همچون مستند ایرانی «ایرانگرد» که علاقمندان به طبیعت قطعا نام آن را می‌شناسند. اما این مجموعه تلویزیونی تنها یک مستند درباره طبیعت نیست، بلکه مسابقه‌ای هیجان‌انگیز در دل طبیعت است. مجموعه که مشابه آن را قبلا، ولی در سبکی دیگر دیده‌ایم.

مستند مسابقه «فرمانده» نیز همچون «تنها قطب شمال» برنامه تلویزیونی است که شرکت‌کنندگان خود را در مقابل شرایط سخت جنگی قرار می‌دهد تا با یکدیگر مسابقه دهند. در واقع انجام مسابقه و جایزه نهایی در این سبک آثار تلویزیونی است که باعث می‌شود افراد حاضر به پذیرش شرایط سخت این مسابقات شوند. شرایطی خطرناک که حتی جان آنان را نیز به خطر خواهد انداخت، زیرا آن‌ها واقعا در دل طبیعت تنها هستند.

تنها قطب شمال

سفر به قطب شمال

مستند «تنها قطب شمال» شرکت‌کنندگان خود را در دو بعد مورد آزمایش قرار می‌دهد. یکی زندگی ماجراجویانه در طبیعت و دیگری کنار آمدن با تنهایی که اسم برنامه نیز از آن نشات گرفته شده است. این دو عامل باعث شده‌اند تا این مستند مسابقه تبدیل به اثری هیجان‌انگیز برای کسانی شود که علاقه زیادی به زندگی در طبیعت دارند و از سویی نمی‌خواهند در شرایطی مصنوعی تلاش این افراد را ببینند.

نکته مهم در این برنامه نیز همین است که شرکت‌کنندگان در شرایطی مصنوعی قرار ندارند. اگر خرسی در منطقه کمپ آن‌ها وجود دارد، این حضور خرس کاملا واقعیت است. یا اگر به دنبال شکار برای تغذیه هستند، شرکت‌کنندگان باید با مهارت‌های خود این کار را انجام دهند. تمام این موارد است که مستند «Alone» را تبدیل به تجربه‌ای خوب کرده است. با تشکر، نظرات خود را درباره نقد مستند تنها در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

۰

همچنین بخوانید

‫۲ نظرها

 1. سلام.مستند تنها واقعا مسابقه وحشناکی است.
  کسی نمی داند چطوری میشه داخل این مسابقه شرکت کنی.

  ۰
  ۱
 2. مستند مسابقه خوبیه ولی بعضی صحنه های فیلم برداری طوریه که انگار شخص فیلم برداری همراه فرد مسابقه دهنده حضور داره و اگر این طور باشه اون فرد کاملا هم تنها نیس
  لطفا در مورد اینکه آیا فیلم برداری توسط فرد دیگری هم انجام میشه توضیح بفرمایید

  ۰
  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن