نقد مستند ماموریت نوسازی اتومبیل Car SOS – خودروها در بیمارستان | مجله نقد فیلم‌گردی
مستند

نقد مستند ماموریت نوسازی اتومبیل Car SOS – خودروها در بیمارستان

مستندهای دنیای اتومبیلرانی همواره هیجان خاص خود را دارند. حال اگر این هیجان برای تعمیر خودروهای کلاسیک باشد، قطعا جذاب‌تر است.

مستند سریالی «Car SOS» اثری هیجان‌انگیز برای علاقمندان به دنیای خودرو است. دنیایی که در آن خودروهای مشهور جهان توسط گروهی حرفه‌ای بازسازی می‌شوند تا دوباره بر خیابان‌های انگلستان حکمرانی کنند. مستندی که تنها زمانی می‌توانید عاشق آن شوید که خود نیز دست به آچار باشید و اتومبیل شما چیزی بیشتر از یک وسیله نقلیه باشد. همراه ما باشید با نقد مستند ماموریت نوسازی اتومبیل.

مستند «Car SOS» توسط شبکه «National Geographic» و در ۹ فصل و ۹۲ قسمت تهیه گردیده است. مستندی که از سال ۲۰۱۳ در انگلستان پخش می‌شود و مخاطبان بسیاری را نیز به خود جلب کرده است. زیرا موضوع این مستند نه فقط معرفی اتومبیل‌های مشهور جهان بلکه بازسازی این خودروهاست که چیزی فراتر معرفی ساده است.

مستند ماموریت نوسازی اتومبیل

مستند ماموریت نوسازی اتومبیل دوبله فارسی در فیلم‌گردی

مستند ماموریت نوسازی اتومبیل در خصوص بازسازی اتومبیل‌هایی است که از کار افتاده‌اند. مجریان این برنامه که خود از متخصصان تعمیر خودرو هستند به سراغ اتومبیل‌های از کار افتاده مردم می‌روند و آن‌ها را بازسازی می‌کنند. این در حالی است که صاحبان خود خودرو از بازسازی اتومبیلشان خبر ندارند و این همان سوپرایزی بوده که این مستند به دنبال آن است.

مستند ماموریت نوسازی اتومبیل دوبله فارسی در فیلم‌گردی

«Tim Shaw» و «Fuzz Townshend» دو مجری این مستند سریالی هستند. مستندی تلویزیونی که مخاطبان هدفش تمام علاقمندان به دنیای خودرو هستند. همچون مستند «Grand Prix Driver» که درباره جهان اتومبیلرانی فرمول یک بوده، این مستند نیز شخصیت‌های اصلی داستان خود را وسایل نقلیه در نظر گرفته است.

بازگشت شکوهمند عتیقه‌ها

تیم و فوز مجریان این برنامه در هر قسمت به سراغ اتومبیل یکی از مخاطبان این مستند می‌روند تا آن را بازسازی کنند. مستند در طول ۴۴ دقیقه خود تلاش می‌کند تا این خودروهای رنگ و رو رفته را دوباره به دوران درخشان خود بازگرداند. هرچند که این کار بسیار سخت است، زیرا بسیاری از قطعات این اتومبیل‌ها دیگر وجود ندارند.

مستند «Car SOS» برخلاف دیگر مستندهایی که درباره دنیای خودرو هستند، تلاش نمی‌کند یک اتفاق تاریخی و یا یه روند پژوهشی در خصوص خودروها را به مخاطب ارائه دهند. مستند «چرخ ناکوک» یا «تهران تقاطع سئول» جزو همین دست آثار مستندی است که روندی پژوهشی و تاریخی را به موضوع دنیای اتومبیل‌ها دارند.

تماشای آنلاین مستند ماموریت نوسازی اتومبیل

مستندی دراماتیک

اما از سوی دیگر مستندهایی همچون «The 24 Hour War» این چنین نیستند. در واقع ما در مستند ماموریت نوسازی اتومبیل شاهد یک قصه و روایت داستانی هستیم. روایتی از صاحبان اتومبیل‌هایی که قصه‌های جذابی درباره خودروهایشان دارند. قصه‌های همین صاحبان خودرو نیز باعث شده است تا این مستند نسبت به آثار مشهور دیگر همچون «The Grand Tour» متفاوت باشد.

مستند با نمایش تلاش‌های مجری‌های خود برای تهیه قطعات و یا مشکلات بازسازی این اتومبیل‌ها تلاش می‌کند تا فضایی دراماتیک را خلق کند. زیرا این اتومبیل‌ها شاید برای تهیه‌کنندگان این مجموعه صرفا یک اتومبیل قدیمی باشند اما برای صاحبان آن‌ها جزوی از خاطراتشان هستند. خاطراتی که بار عاطفی بسیاری دارند.

بازسازی خودرو

سفر به خاطرات اتومبیل‌ها

چالش اصلی تهیه‌کنندگان این مستند نیز تعمیر این اتومبیل‌ها به عنوان بخشی از خاطرات افراد عادی است که روزی بر این خودروها سوار می‌شده‌اند. همچون مستند ایرانی «ماشین جنگ عشق» که درباره سه برادر تعمیرکار است. برادرانی که ما را با جهانی خاص از دنیای تعمیرات اتومبیل‌ها و چالش‌های اجتماعی این سه برادر آشنا می‌کند.

دیدن آثار سینمایی همچون «Le Mans» و «RUSH» شما را به عنوان یک علاقمند به دنیای اتومبیلرانی هیجان زده می‌کند. اما به سراغ دنیای مستندها نیز بروید. زیرا دیدن پشت صحنه چگونگی ساخت یک اتومبیل و یا آشنایی با دنیای اتومبیل‌ها هیجانی را خواهد داشت که در دنیای سینما آن را تجربه نخواهید کرد. با تشکر، نظرات خود را درباره نقد مستند ماموریت نوسازی اتومبیل در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن