نقد کارتون فوتبالیست‌ها Captain Tsubasa - الگوی فوتبالیست های بزرگ | نقد و معرفی فیلم و سریال
نقد

نقد کارتون فوتبالیست‌ها Captain Tsubasa – الگوی فوتبالیست های بزرگ

سریال کارتون فوتبالیست ها یا کاپیتان سوباسا خاطرات کودکی چندین نسل از ما ایرانیان را در خود جای داده است و بسیاری از ما در کودکی علاقه‌مند این سریال بودیم و  روزها و هفته‌های بسیاری منتظر دیدن ادامه‌ی آن می‌ماندیم. در مدرسه در مورد آن صحبت می‌کردیم و با جدیت به نقد هر قسمت و پیش بینی اتفاقات قسمت‌های آینده می‌پرداختیم. اما این فقط ما نبودیم که مجذوب این سریال پرکشش بودیم، بعضی از ستارگان فوتبال جهان، مانند مسی، زیدان، دل‌پیرو، اینیستا، فرناندو تورس و… نیز به تاثیر عمیق این سریال در دوران کودکی‌شان و انتخاب فوتبال به عنوان راه و حرفه‌ی اصلی زندگی‌شان اعتراف کرده‌اند. رسانه‌های ژاپن یکی از دلایل رشد محبوبیت ورزش فوتبال در این کشور را در طول چند دهه‌ی گذشته، انتشار مانگاها (کتاب‌های تصویری) و تولید سریال‌های انیمه (انیمیشن ژاپنی) فوتبالیست‌ها عنوان کرده‌اند.

تولد سوباسا و دوستانش

کارتون سوباسا

یوئیجی تاکاهاشی Yōichi Takahashi  نویسنده‌ی‌ سری مانگاها (کتاب‌های تصویری) فوتبالیست‌ها، پس از دیدن مسابقات جام جهانی فوتبال ۱۹۷۸ در آرژانتین، ایده‌ی اولیه‌ی این کتاب‌ها به ذهنش رسید. او تحت‌تاثیر مسابقات و عشق و علاقه‌ی تماشاچیان به این ورزش، شروع به نوشتن سری کتاب‌های فوتبالیست‌ها کرد. در ابتدا به دلیل عدم جذابیت و محبوبیت موضوع، یعنی ورزش فوتبال، در میان مردم ژاپن چند سالی برای انتشار کتاب تلاش بسیار کرد تا آنکه به مدد داستان‌ها و تصاویر جذاب، سری کتاب‌های فوتبالیست‌ها در ژاپن محبوب شدند و طی چندین سال فروش بالایی داشتند. تاکاهاشی تصمیم گرفته بود به جای استفاده از بازیکنان حرفه‌ای از کاراکتر‌های کودکان به عنوان قهرمانان قصه‌اش بهره برد، با امید به آنکه خوانندگان جوانش هویت خود را در میان خطوط کتاب و شخصیت‌ها بازشناسند. البته نویسنده‌ از ابتدا این مسئله را مد نظر داشت که شخصیت‌های اصلی کتاب طی زمان رشد خواهند کرد و علاوه بر بلوغ شخصیتی، بازیکنان حرفه‌ای خواهند شد.

تاکاهاشی در هنگام خلق کاراکترهای داستانش، تلاش کرد تا شخصیت‌های متعدد با خصوصیات و صفات متفاوت و گوناگونی را طرح ریزی کند. او بدین وسیله نشان داد که کاراکتر قهرمان، سوباسا اوزارا، برای رسیدن به موفقیت و پیشی گرفتن از سایرین می‌بایست با موانع متعدد و گاه غامض روبه‌رو شود. هدف او آن بود که کودکان و نوجوانان را با زبانی ساده و دوستانه با مشکلات و پیچیدگی‌هایی که در زندگی برای رسیدن به هدف‌مان روبه‌رو خواهیم شد، آشنا کند. مسائلی که گریزی از آنها نیست و می‌بایست با آنها رو‌به‌رو شویم.

سوباسا اوزارا

یک انیمه تمام و کمال ژاپنی

استودیوهای انیمیشن ژاپنی کم‌کم به سوی سرمایه‌گذاری و ساخت سریالی بر اساس ایده‌ها و داستان‌های کتاب‌ رفتند و طی چند سال مجموعه سریال‌های انیمه موفقی بر اساس کتاب ساختند که نه تنها در ژاپن بلکه در سراسر جهان با استقبال رو‌به‌رو شد. به نحوی که حتی در آمریکای جنوبی، مهد فوتبال، به سریالی محبوب تبدیل شد. نکته‌ی جالب آن بود که این سریال به هدف سرگرم نمودن کودکان ساخته شده بود اما به سرعت توانست مخاطبین بزرگسال را هم با خود همراه کند. مسئله‌ای که در ابتدا نویسنده و حتی گروه سازندگان سریال نیز تصور و پیش‌بینی این حجم از موفقیت و استقبال را از یک سریال با ظاهر ساده و گرافیک متوسط را نمی‌کردند. اغراق نیست اگر بگوییم این سریال مردم جهان را با انیمه ژاپن و تمام خصوصیات عجیبی که انیمه‌ها دارند آشنا کرد. انیمه‌های ژاپنی دارای ویژگی‌های خاصی هستند برآمده از دیدگاه‌ها و باورهای ژاپن که در نهایت باعث تفاوت چه در ساختار و چه در پرداخت این آثار در مقایسه با سایر انیمیشن‌ها و فیلم‌های تولید شده در جهان می‌شود. حقیقت آن است که برای عموم مخاطبین برقراری ارتباط با انیمه‌ها در وهله‌ی اول شاید آسان نباشد. از خصوصیات کلی انیمه‌ها به جز طراحی و دیزاین کاراکتر‌ها با چشمانی بیش از اندازه درشت و صورت‌های اغراق شده، می‌توان به داشتن تعلیق‌‌های زمانی طولانی مدت، اغراق‌های فراوان در حرکات و اکشن‌ها و همچنین گرافیک تند با خطوط تیز و جزئیات فراوان و نکاتی از این دست اشاره کرد.

تاثیر انیمیشن فوتبالیست ها بر دنیای فوتبال

در نهایت باید گفت که این سریال طی سالیان دراز توانست بر روی فوتبال ژاپن و فرهنگ تماشاگر بودن تاثیر شگرفی بگذارد که علاوه بر تربیت نسلی جدید از فوتبالیست‌ها منطبق با دیدگاه‌ها و افکاری که در این سریال مطرح شد، تغییر نگرش مردم نسبت به این ورزش را نیز سبب شد.

تاثیر و قدرت این سریال تا جایی پیش رفت که کاراکترهای این سریال در طی زمان به یکی از آیکون‌های فرهنگی ژاپن تبدیل شدند. عکس کاراکترهای این سریال بر روی لباس تیم ملی ژاپن در جام جهانی ۲۰۱۸ نقش بست و حتی فراتر از آن در المپیک ۲۰۲۰ ژاپن به یکی از نمادهای اصلی مسابقات تبدیل شد. این میزان از تاثیرگذاری گواهی است بر مدیریت صحیح و آینده‌نگر در فرهنگ و هنر، سرمایه‌گذاری و حمایت از محصولاتی که به ظاهر کودکانه است و هدفی جز سرگرمی ندارد. اما در پشت این ظاهر ساده و کودکانه، شاید بتوان گفت باورها و تفکرات یک ملت نهفته است که با آبیاری مناسب هر روز باروتر و ریشه‌دارتر شده است. امید است روزی فرا رسد که مدیران در کشورمان نیز، به این دیدگاه رسند که یک محصول فرهنگی می‌تواند از چه قدرت و انرژی درونی برخوردار شود.

۱
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن