نگاهی به کاندیدهای بهترین فیلم اسکار – مدعیان ۲۰۲۱ (بخش دوم) | نقد و معرفی فیلم و سریال
موضوعی

نگاهی به کاندیدهای بهترین فیلم اسکار – مدعیان ۲۰۲۱ (بخش دوم)

ممکن است بگویید که در روز و روزگار مغشوشی به سر می بریم؛ اما یک چیزی هست که کمی ما را از این شرایط دور می‌ کند و آن چیزی نیست مگر نزدیک شدن به فصل جوایز هالیوود. در این لیست به بررسی آن دسته از فیلم‌ های 2020 خواهیم پرداخت که مدعی دریافت جایزه‌ بهترین فیلم اسکار امسال هستند.

ممکن است بگویید که در روز و روزگار مغشوشی به سر می‌بریم؛ اما یک چیزی هست که کمی ما را از این شرایط دور می‌کند و آن چیزی نیست مگر نزدیک شدن به فصل جوایز هالیوود و بحث درباره‌ اینکه کدام فیلم‌های سال ۲۰۲۰ می‌توانند مدعی بهترین فیلم برای اسکار امسال باشند (با احتساب اینکه بازه زمانی برای امسال طولانی‌تر شده و فیلم‌های ماه‌های ژانویه و فوریه پیش‌رو هم شاملش می‌شوند.).

در این بخش از متخصصان حوزه سینما، برای ارائه لیستی از بهترین فیلمهای سال ۲۰۲۰ نظرخواهی کردیم. ما هم با در نظر گرفتن لیست پیشنهادی آنها و با توجه به برترین ایفاکنندگان چند سال اخیر، در نهایت به لیستی از مدعیان بالقوه امسال رسیدیم که در ادامه می‌خوانید.

این نکته را یادآوری کنم که بسیاری از نامزدهای احتمالی، در این لیست قرار ندارند چون تاریخ انتشار اثرشان را به اواخر سال ۲۰۲۱ تغییر دادند. از جمله این فیلم‌ها عبارتند از «داستان وست ساید» به کاگردانی استیون اسپیلبرگ، «تل‌ماسه» به کارگردانی دنی ویلنوو، «آب‌راکد» به کارگردانی تام مک کارتی، فیلم «Respect» که بر اساس زندگی آرتا فرانکلین خواننده آمریکایی ساخته شده و همچنین فیلم «گزارش فرانسوی» به کارگردانی وس اندرسون.

هنگامی که آکادمی اسکار در ۱۵ مارس ۲۰۲۱، انتخاب هایش را اعلام کند، هنوز بیش از ۱۲ مدعی قدرتمند برای نامزدی بهترین فیلم باقی می‌مانند. (مراسم اسکار با تاخیر در ۲۵ آوریل برگزار می‌شود.)

اسکار 2021

توجه داشته باشید که در لیست بهترین فیلم‌های بررسی شده ۲۰۲۰ که توسط کارشناسان ارائه شده، نام استیو مک‌کوئین کارگردان، حداقل دو بار (و شاید بیشتر) جای گرفته بود. اما پنج نسخه آتی مک کوئین که بخشی از مجموعه Small Axe است به خاطر اینکه در مراسم «جایزه امی» داوری می‌شوند نه در مراسم اسکار، از  لیست پیشرو حذف شدند.  «Small Axe» یک مجموعه فیلم آمریکایی- انگلیسی است که برای اولین بار در ۱۵ نوامبر ۲۰۲۰ در BBC One انگلیس و در ۲۰ نوامبر ۲۰۲۰ در Amazon Prime Video به نمایش درآمدند.

اخبار جهان

درباره فیلم: این وسترن جاده‌ای، اقتباسی‌ست از رمان «اخبار جهان» نوشته پاولت جایلز که یک کهنه سرباز جنگ داخلی آمریکا را نشان می‌دهد که همسرش را از دست داده است و تصمیم می‌گیرد که یک دختر یتیم نیمه وحشی (بومی) ۱۰ ساله را پس از آزادی از اسارتی چهار ساله در یک سفر طولانی و خطرناک اما سرنوشت ساز، همراهی کند و این دختر را به عمه و عمویش برساند.

چرا یک مدعی است؟ «اخبار جهان» یکی از مهم‌ترین آثار لیست بهترین فیلم است آن هم به خاطر حضور یک ستاره بزرگ به نام تام هنکس و کارگردانی پل گرین گراس که قبلاً در فیلم کاپیتان فیلیپس با هنکس همکاری داشت و آن فیلم هم نامزد بهترین فیلم شد.

فیلم سینمایی اخبار جهان

شانس این فیلم چقدر است؟ کمپانی یونیورسال در سال ۲۰۲۰ آثار درخور تماشای خود را برای اکران به تعویق انداخته است مگر یکی از آن‌ها را که آن هم فیلمی نیست به جز «اخبار جهان». اگر این فیلم شانسی برای نامزدی بهترین فیلم نداشت، اکرانش به تعویق می‌افتاد. با این اوصاف، همچنان احتمال دارد که نمایش این فیلم به تعویق بیفتد؛ ضمن اینکه ممکن است فیلم آنچنان خوب نباشد که در بخش نامزدها قرار بگیرد.

چه موقع می‌توانم آن را ببینم؟ بنا به برنامه ریزی، اکران فیلم در سالن‌های نمایش از ۲۵ دسامبر خواهد بود.

عشایر

درباره فیلم: درامی زیبا و شگفت انگیز از کلویی ژائو (کاگردان فیلم سوارکار محصول ۲۰۱۷). این فیلم درباره زنی ۶۰ ساله است (با بازی فرانسیس مک‌دورمند که مورد علاقه آکادمی اسکار است) این زن در بحران اقتصادی اواخر دهه ۲۰۰۰، شوهر ، شغل و شهر خود را از دست می‌دهد و تصمیم می‌گیرد که با ماشین ون خود به سراسر کشور سفر کند.

چرا یک مدعی است؟ این فیلم خیلی زود توانست جزو پیشگامان آثار سینمایی امسال قرار بگیرد به خصوص که در جشنواره های مهم پاییزی حضور یافت و اولین فیلم تاریخ است که توانسته جوایز برتر جشنواره‌های ونیز و تورنتو را از آن خود کند. (البته در دومی جایزه منتخب مردمی را از آن خود کرد که همین تضمینی واقعی برای نامزدی بهترین فیلم است.) باید بگوییم که این فیلم بهترین فیلم بررسی شده سال ۲۰۲۰ است.

فیلم سینمایی سرزمین بی خانمان ها

شانس این فیلم چقدر است؟ کلویی ژائو، به تنهایی می‌تواند در سال جاری، چهار نامزدی دریافت کند (برای کارگردانی، نویسندگی، تدوین و تهیه کنندگی فیلم) که برای یک زن رکورد محسوب می‌شود.

چه موقع می‌توانم آن را ببینم؟ از ۴ دسامبر در سالن‌های نمایشی اکران می‌شود.

شبی در میامی

درباره فیلم: اولین فیلمی که رجینا کینگ کارگردانی کرده و بر اساس نوشته ای از کمپ پاورز است. این فیلم به جزئیات یک دورهمی در سال ۱۹۶۴ می‌پردازد که در آن محمد علی کلی  (با بازی الی گور)، مالکوم ایکس (با بازی کینگزلی بن ادیر)، جیم براون (با بازی الدیس حاج) و سام کوک (با بازی لسلی اودوم جونیور) حضور دارند. این گردهمایی پس از پیروزی محمدعلی کلی بر سانی لیستون و در هتلی در شهر میامی صورت گرفته است.

فیلم شبی در میامی

چرا یک مدعی است؟ این فیلم یکی از بهترین فیلم‌های جشنواره فیلم ونیز و تورنتو بود. اولین فیلم جشنواره ونیز که یک زن آمریکایی- افریقایی آن را کارگردانی ‌کرده است. آمازون برای به دست آوردن این فیلم هزینه‌های بسیاری پرداخته است. نکته ای که وجود دارد این است که آمازون در سه سال اخیر نتوانسته در بخش نامزد بهترین فیلم‌ها حضور داشته باشد و اشتیاق زیادی دارد که امسال به جمع رقیبان اضافه شود و احتمالا یک مبارزه جدی برای دریافت جایزه خواهد داشت.

شانس این فیلم چقدر است؟ غافلگیرکننده است اگر نامزد نشود.

چه موقع می‌توانم آن را ببینم؟ در روز کریسمس در چند سالن به نمایش در می آید و از ۱۵ ژانویه در بستر پخش Prime Video موجود خواهد بود.

زن جوان نوید دهنده 

درباره فیلم: اولین فیلمی که امرالد فنل نویسندگی و کارگردانی کرده است. این فیلم یک تریلر اتتقام جویانه است که صحنه‌های کمیکی دارد. کری مولیگان در یک کافه کار می‌کند و به صورت مخفی عملیات ویژه‌ای را برای به دام انداختن شکارچیان جنسی هدایت می‌کند.

چرا یک مدعی است؟ بسیاری از منتقدان هنگام اکران این فیلم در جشنواره فیلم ساندنس، نظرات مثبتی در خصوص اولین فیلم جسورانه و پیچیده امرالد فنل داشتند، البته بودند منتقدانی که نسبت به آن علاقه‌ای نشان ندادند.

فیلم سینمایی دختر جوان

شانس این فیلم چقدر است؟ در مقایسه با سایر آثار سینمایی که در لیست آوردیم، شانس زیادی ندارد. با این وجود موضوع فیلم مرتبط با جنبش MeToo است و احتمال دارد که فرصت‌های خوبی برای فیلم فراهم شود. به خصوص که به نظر می‌رسد، مولیگان جزو یکی از نامزدهای بهترین بازیگر زن باشد. (حتی ممکن است مولیگان با نقش خودش در فیلم درام دیگری به نام «حفاری» رقابت کند؛ فیلمی که از شبکه نتفلیکس در حال پخش است.)

چه موقع می‌توانم آن را ببینم؟ در روزهای کریسمس و درسینماها.

روح

درباره فیلم: جدیدترین و شاید جاه‌طلبانه‌ترین انیمیشن پیکسار که محوریت قصه‌اش درباره یک معلم موسیقی (با صداپیشگی جیمی فاکس) است. علاقه او برای اجرا در یک باشگاه برتر موسیقی جاز باعث می‌شود که او به سفری خارق العاده در سرزمین روح‌ها برود

چرا یک مدعی است؟حتما به یاد دارید که پیکسار فیلم‌های خوبی ساخته است. این یکی از آنها است. بعد از حضور در جشنواره فیلم لندن، انیمیشن «روح» به عنوان بهترین اثر پیکسار معرفی شد اتفاقی که در سال ۲۰۱۵ برای انیمیشن «درون و بیرون» رقم خورد. (که البته هر دوی این آثار با کارگردانی پیتر داکتر ساخته شده‌اند.)

انیمیشن روح

شانس این فیلم چقدر است؟ علی‌رغم اینکه انیمیشن خوبی است اما احتمالش برای نامزدی زیاد نیست. به یاد داشته باشید که تاکنون تنها سه فیلم انیمیشن، توانستند نامزد بهترین فیلم اسکار شوند که آخرین بارش برای ده سال پیش است. (دو فیلم از این سه اثر برای کمپانی پیکسار است.) با این وجود این انتظار می‌رود که انیمیشن «روح» در یک یا چند بخش نامزد بهترین موسیقی شود. (برای جان باتیسته یا دو موزیسین دیگر این اثر یعنی «ترنت رزنور» و «آتیکوس راس»)

چه موقع می‌توانم آن را ببینم؟ دیزنی تصمیم جدی برای اکران «روح» در سالن‌های سینمایی ندارد اما دیزنی پلاس در روزهای کریسمس (بدون هزینه اضافی برای مشترکان) این انیمیشن را در دسترس قرار می‌دهد.

دادگاه شیکاگو ۷

درباره فیلم: این فیلم دومین اثری است که آرون سورکین، فیلمنامه‌نویس مطرح، کارگردانی کرده است. «دادگاه شیکاگو ۷» یک درام حقوقی است که سراغ قصه ای با موضوع محاکمه معترضین ضدجنگ ویتنام در سال ۱۹۶۸ رفته است. این اعتراضات در جریان کنوانسیون ملی دموکرات شکل گرفته بود.

چرا یک مدعی است؟ اگرچه داستان این فیلم در ۵۰ سال پیش رخ داده است اما داستانی به روز دارد به خصوص وقتی سراغ درگیری معترضان و پلیس می‌رود که مداخله دولت فدرال را نیز به همراه دارد. درام دادگاهی دیگری به نام «چند مردخوب» هم نوشته دیگری از سورکین بود که نامزد بهترین فیلم شد.

فیلم دادگاه شیکاگو هفتاگر چه فیلمنامه برای جلب نظر استیون اسپیلبرگ به اندازه کافی خوب بود اما به دلیل مشکلات برنامه‌ریزی که پیش آمد، از ساخت آن منصرف شد. البته اوایل این ترس وجود داشت فیلمنامه‌ای که بیش از یک دهه در انتظار تولیدمانده است، نتواند به اندازه کافی خوب باشد اما نمایش فیلم نشان داد که این ترس بی اساس بود و منتقدان نظر خوبی نسبت به این فیلم دارند.

شانس این فیلم چقدر است؟ به طور قطع نامزد بهترین فیلم خواهد بود و از جمله فیلم‌هایی است که احتمال برنده شدنش بسیار است اگرچه یک رده پایین‌تر از دو فیلم «منک» و «عشایر» قرار دارد.

چه موقع می‌توانم آن را ببینم؟ اکنون در شبکه نتفلیکس در دسترس است.

ایالات متحده در مقابل بیلی هالیدی

درباره فیلم: یک فیلم بیوگرافیک که سراغ زندگی بیلی هالیدی خواننده افسانه‌ای موسیقی جاز رفته است. فیلم به طور خاص مقطعی از زندگی هالیدی را نشان می‌دهد که به صورت ناعادلانه توسط ماموران اداره فدرال مواد مخدر، طی یک دوره ۱۰ ساله تحت نظر قرار گرفته بود و سرانجام در آخرین روزهای زندگی‌اش زمانی که در بیمارستان بستری بود، دستگیر شد. در این فیلم «آندرا دی» خواننده نامزد جایزه گرمی هم در نقش بیلی هالیدی بازی می‌کند.

چرا یک مدعی است؟ لی دنیلز از سال ۲۰۱۳ تاکنون فیلمی کارگردانی نکرده است و از این جهت فیلم کنجکاوی برانگیز است. ضمن اینکه کارگردان در این فیلم زندگی‌نامه‌ای، سراغ یک موضوع حقوق بشری رفته است.

فیلم سینمایی ایالات متحده در مقابل بیلی هالیدی

شانس این فیلم چقدر است؟ اظهار نظر در این مورد سخت است با توجه به اینکه هنوز اثری از فیلم وجود ندارد. «پارامونت پیکچرز» تنها با دیدن چهار دقیقه از فیلم در بازار مجازی جشنواره کن امسال، تصمیم به سرمایه‌گذاری گرفت. اگرچه هنوز فیلم تکمیل نشده است اما با توجه به شرایط فراگیری ویروس کرونا، همین که پارامونت نسبت به این خرید اقدام کرده، نشان می‌دهد که فیلم ظرفیت‌های زیادی برای دریافت جایزه دارد.

چه موقع می‌توانم آن را ببینم؟ در ۱۲ فوریه، اگر مطابق برنامه به سینماها برسد.

۰
از طريق
metacritic
برچسب ها

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن