۱۰ تیپ متفاوت در سینمای دفاع مقدس - اینفوگرافی | مجله نقد فیلم گردی
اینفوگرافیک

۱۰ تیپ متفاوت در سینمای دفاع مقدس – اینفوگرافی

جنگ هشت ساله‌ ایران و رژیم بعث عراق ظرفیتی گسترده با سوژه‌ های فراوان برای سینماگران به یادگار گذاشته است.

اینفوگرافیک دفاع مقدس

از سال ۶۰ تا به اکنون سبکی در سینما تبلور یافت به اسم سینمای دفاع مقدس. در واقع می‌توان ایرانی‌ترین آثار سینمایی ایران را در میان فیلم‌هایی یافت که به این مقوله پرداخته‌اند.

جنگ هشت ساله‌ی ایران و رژیم بعث عراق ظرفیتی گسترده با سوژه‌های فراوان برای سینماگران به یادگار گذاشته است. از اتفاقات و تیپ شخصیت‌های مختلف در جنگ تا تبعات بعد از آن مثل اسارت، جانبازی، مفقودالاثری و مادران و خانواده‌های شهدا و…

خیلی‌ها سینمای جنگ را با سینمای دفاع مقدس اشتباه می‌گیرند؛ اما جالب است که بدانیم در سینمای جنگ اصالت با کشتار و بی‌رحمی است، اما در سینمای دفاع مقدس، یک مکتب فکری مقدس جاری است. هدف کشتار نیست، بلکه سرانجامش حفظ و اعتلای اندیشه و دین یک ملت است. هدف نشان دادن فداکاری‌ها، رشادت‌ها و غیرت‌هاست.

دفاع مقدس یکی از ارکان فرهنگی کشور است، اما متاسفانه سینمای ایران آن‌ گونه که باید و شاید به آن ادای دین نکرده است. البته باید نیمه‌ی پر لیوان را هم ببینیم و اذعان کنیم که آثار خوبی هم به انصاف در جهت حفظ و معرفی این فرهنگ مقدس در برابر دیدگان قرار گرفته است؛ اما حرف اصلی آن است که به عنوان چشم‌انداز فرهنگی در عرصه‌ی سینما به آن نگاه نشده است.

حال ما در این اینفوگرافیک تحت عنوان “۱۰ تیپ متفاوت از سینمای دفاع مقدس”، قصد داریم به ۱۰ بازی متفاوت که هر کدام بر وجهی از رشادت‌های جنگ ۸ ساله تمرکز کرده‌اند، بپردازیم.

در ادامه نیز می‌توانید فیلم‌های نامبرده را از طریق لینک‌های زیر مشاهده کنید.

  1. از کرخه تا راین
  2. کیما
  3. لیلی با من است
  4. بوی پیراهن یوسف
  5. سرزمین خورشید
  6. آژانس شیشه‌ای
  7. روز سوم
  8. اخراجی ها
  9. شیار ۱۴۳
  10. تنگه ابوقریب
۱
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن