10 فیلم ضد نژادپرستی - اینفوگرافی | مجله نقد فیلم گردی
پیشنهاد سردبیر

۱۰ فیلم ضد نژادپرستی – اینفوگرافی

سینما از دیرباز موضعی به‌ شدت منفی در قبال نژادپرستی داشته و فیلمسازان تلاش کرده‌ اند آثار مهم و تأثیر‌گذاری در نکوهش این رفتار بسازند که برخی از آنها جزو مهم‌ ترین و محبوب‌ ترین آثار سینمای جهان به شمار می‌ آیند.

اینفوگرافیک 10 فیلم نژادپرستی

موضوع برده‌داری آمریکا از سیاه‌پوستان به مفهوم مالکیت، فروش و تجارت از قدمتی طولانی برخوردار است. بردگی یک پدیده پیچیده و جهانی است که حذف آن نیازمند بررسی ریشه‌های به وجود آورنده‌ی آن در دنیاست که می‌تواند عواملی، چون فقر، تضاد طبقاتی، تبعیض نژادی و نابرابری‌های جنسیتی باشد.

درست است که مقوله منفور نژادپرستی در سراسر دنیا هنوز به‌طور کامل ریشه‌کن نشده و هر از چند گاهی خبرهای تلخی در مورد رفتارهای ضد‌اجتماعی عده‌ای که دست به رفتارهای نژادپرستانه زده‌اند، شنیده می‌شود‌ اما باور این که عده‌ای در حمایت این تفکر ضد‌انسانی دست به تظاهرات بزنند بسیار هشدار‌ دهنده و البته غم‌انگیز است.

طی یک قرن و نیم گذشته اتفاقات تلخ و گزنده مختلفی حول محور این گرایش ضدبشری رخ داده که نتایج دردناکی داشته؛ اما به‌نظر می‌رسد با وجود تجربه یک جنگ جهانی و هزاران درگیری خونین و تلف شدن ده‌ها هزار نفر هنوز هم عده‌ای ترجیح می‌دهند با رفتارهای نژادپرستانه بخش مهمی از این رفتار غیر‌انسانی را زنده نگه دارند.

با این حال سینما از دیرباز موضعی به‌شدت منفی در قبال نژادپرستی داشته و فیلمسازان تلاش کرده‌اند آثار مهم و تأثیر‌گذاری در نکوهش این رفتار بسازند که برخی از آنها جزو مهم‌ترین و محبوب‌ترین آثار سینمای جهان به شمار می‌آیند.

در این پرونده تحت عنوان «۱۰ فیلم ضد نژادپرستی» قصد داریم به ۱۰ اثر پرمضمون در این حوزه اشاره کنیم:

  1. سینمایی بلکککنزمن(سال ۲۰۱۸)

  2. مستند جزیره‌ی مستحکم (سال ۲۰۱۷)

  3. مستند بگذار سقوط کند : لس آنجلس (سال ۲۰۱۷)

  4. سینمایی سیزدهمین (سال ۲۰۱۶)

  5. مستند من کاکا سیاه تو نیستم (سال ۲۰۱۶)

  6. سینمایی ۱۲ سال بردگی (سال ۲۰۱۳)

  7. سینمایی مالکوم ایکس (سال ۱۹۹۲)

  8. سینمایی کار درست را بکن (سال ۱۹۸۹)

  9. سینمایی گروهبان راتیلج (سال ۱۹۶۰)

  10. سینمایی کشتن مرغ مقلد (سال ۱۹۶۰)

۱
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن