10 فیلم اکبر عبدی در سینمای کودک و نوجوان - اینفوگرافی | مجله نقد فیلم گردی
اینفوگرافیک

۱۰ فیلم اکبر عبدی در سینمای کودک و نوجوان – اینفوگرافی

با بررسی سینمای پر رونق کودک و نوجوان در دهه 60 و 70، می‌توانیم متوجه شویم که تنها جامعه کوچکی از بازیگران در این عرصه نقش آفرینی می‌کردند. یکی از این بازیگران پرکار کودکانه سینمای ایران، اکبر عبدی است.

 

نقش های اکبر عبدی

می‌توان سینمای کودک و نوجوان را به عنوان یک سرمایه‌گذاری بلند مدت برای پرورش نسل فکری و اجرایی آینده یک کشور قلمداد کرد. توجه سینمای ایران به مخاطب کودک و نوجوان همیشه با فراز و فرودهای تندی همراه بوده است. در صورتی که این نوع از فیلمسازی یکی از سودآورترین شاخه‌های این عرصه محسوب می‌شود.

دهه ۶۰ و ۷۰ پر رونق‌ترین کودکانه سینمای ایران به حساب می‌آید. سینمایی که آثار نوستالژیکی همچون «شهرموش‌ها»، «مدرسه پیرمردها»، «الو الو من جوجوام» و… روی پرده می‌رفت. برعکس، پس از فراز و صعود سنگین این ژانر از سینما در دهه‌های ۶۰ و ۷۰، از سال ۸۰ شاهد فرودی با شیب تقریبا ۹۰ درجه به نسبت دو دهه قبل در این حوزه بودیم.

با بررسی سینمای پر رونق کودک و نوجوان در دهه ۶۰ و ۷۰، می‌توانیم متوجه شویم که تنها جامعه کوچکی از بازیگران در این عرصه نقش آفرینی می‌کردند. یکی از این بازیگران پرکار کودکانه سینمای ایران، اکبر عبدی است.

اکبر عبدی در دهه ۶۰ با بازی در سریال‌ها و سینمایی‌هایی همچون «محله برو بیا»، «باز مدرسم دیر شد»، «دزد عروسک‌ها» و در دهه هفتاد با نقش‌آفرینی در آثاری چون «مدرسه‌ی پیرمردها»، «علی و دنی»؛ جزو پرکارترین بازیگران نوستالژیک این دو دهه است. عبدی باز در مسیر شبه سقوط آزاد سینمای کودک در دهه ۸۰ و ۹۰، این عرصه را رها نکرد و با بازی در «تارزن و تارزان»، «کفش‌های جیرجیرک‌ دار»، «بچگیتو فراموش نکن»، «عملیات مهد کودک» و «تورنا۲» به تن نیمه‌جان این حوزه‌ی سینمایی هر از گاهی شوک می‌داد.

جدیدترین اثر کودکانه این بازیگر پر کار با ۱۱۷ اثر در سینما و تلویزیون ایران، سینمایی «تورنا۲» به نویسندگی و کارگردانی سید جواد هاشمی است. اکبر عبدی در این اثر در قامت پروفسوری ظاهر می‌شود که موفق به ساخت یک رستوران شده است. رستورانی که در نهایت به یک سفینه تبدیل می‌شود که با ورود چهار نوجوان به قصه و شیطنت آنان، خیلی زودتر از موعد به پرواز در می‌آید و به فضا می‌رود.

تماشای آنلاین آثار اکبر عبدی در فیلم‌گردی

۱
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن