امضای کارگردانان بزرگ سینما – راهنمای سینمای کریستوفر نولان | نقد و معرفی فیلم و سریال

امضای کارگردانان بزرگ سینما – راهنمای سینمای کریستوفر نولان

2351

کریستوفر نولان – Christopher Nolan متولد سال ۱۹۷۰ کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کنندهٔ بریتانیایی – آمریکایی است. او یکی از مهمترین کارگردانان حال حاضر دنیاست و فیلم‌هایش با استقبال بسیار مثبت تماشاگران و منتقدان همراه بوده‌است. آثار او تاکنون بیش از ۴ میلیارد دلار فروخته‌اند و ۲۶ نامزدی اسکار به دست آورده‌اند.

بعد از ساخت فیلم کم‌هزینهٔ تعقیب (۱۹۹۸)، نولان با ساخت ممنتو (۲۰۰۰) توجهات را به سوی خود جلب کرد. موفقیت او در ساخت فیلم‌های مستقل، شانس ساخت فیلم‌های بی‌خوابی (۲۰۰۲) و پرستیژ (۲۰۰۶) را به وجود آورد، که هر دو هم در گیشه و هم در نظر منتقدان موفق بودند.

او همچنین خالق سه‌گانهٔ شوالیه تاریکی، که از لحاظ تجاری، هنری و نقد موفق بود، از دیگر آثار او فیلم علمی تخیلی تلقین (۲۰۱۰) و فیلم میان ستاره ای (۲۰۱۴) و دانکرک (۲۰۱۷) است. نولان در بسیاری از آثارش، فیلم‌نامه را به همراهی برادرش، جاناتان نوشته و به همراه همسرش، اما توماس، کمپانی سینکاپی فیلمز را تأسیس کرده‌است.

فیلم‌های نولان در مورد مفاهیم و ایده‌های فلسفی و اجتماعی، واکاوی اخلاق انسانی، ساختار زمان، انعطاف‌پذیری حافظه و هویت شخصی است. او بیشتر ترجیح می‌دهد فیلم‌هایش در استودیو فیلم‌برداری نشوند و در لوکیشن‌های طبیعی این کار انجام شود.

نولان از کارگردانانی هم‌چون استنلی کوبریک، ترنس مالیک، اورسن ولز، فریتس لانگ، نیکلاس روگ، سیدنی لومت، دیوید لین، ریدلی اسکات، تری گیلیام و جان فرانکن هایمر به عنوان الهام‌بخش خود یاد کرده‌است.

همچنین فیلم‌های بلید رانر (۱۹۸۲)، جنگ ستارگان (۱۹۷۷)، لورنس عربستان (۱۹۶۲)، محله چینی‌ها (۱۹۷۴) و ۲۰۰۱: ادیسه فضایی (۱۹۶۸) را فیلم‌های مورد علاقهٔ خود نامیده‌است.

با اینکه امروزه فیلم Inception به‌عنوان بهترین فیلم‌نامه‌ نولان شناخته می‌شود، اما جالب است بدانید که خود نولان، اعتقاد دارد که بهترین فیلم‌نامه‌اش قصه زندگی هوارد هیوز است که هرگز به مرحله ساخت نرسید. نولان حدوداً ۱۵ سال پیش قصد داشت فیلمی با محوریت زندگی هیوز بسازد و حتی قرار بود جیم کری در نقش اصلی فیلم بازی کند.

حتی فیلم‌نامه فیلم نیز به‌صورت کامل توسط نولان نوشته شد اما مشکلی که پیش آمد این بود که دقیقاً هم‌زمان با نولان، مارتین اسکورسیزی هم ساخت فیلم (هوانورد) The Aviator را با محوریت زندگی هوارد هیوز را آغاز کرده بود و این باعث شد تا نولان از ساخت فیلمش منصرف شود.

او دراین‌باره گفته است: «درست است که ساخته شدن دو فیلم با درباره یک فرد واحد ایجاد نمی‌کند، اما آن زمان تصمیم گرفتم که این فیلم را نسازم و البته از این بابت بسیار ناراحت بودم. چرا که به نظرم این بهترین فیلم‌نامه‌ای است که تاکنون نوشته‌ام و شخصاً از نوشتن آن بسیار لذت برده‌ام.»

البته طبق شنیده‌ها، نولان معمولاً پس از تمام کردن کار ساخت فیلم‌هایش، به سراغ آرشیو فیلم‌نامه‌های قدیمی خودش می‌رود و اگر یکی از آن‌ها بتوانند توجهش را جلب کنند، ممکن است آن را بسازد. پس خیلی عجیب نخواهد بود اگر در آینده شاهد ساخته‌شدن فیلم زندگی هوارد هیوز توسط کریستوفر نولان باشیم.

۰

ویدئو های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن