مروری بر سریال گامبی ملکه - هفت تفاوت میان کتاب و سریال The Queen's Gambit | نقد و معرفی فیلم و سریال

مروری بر سریال گامبی ملکه – هفت تفاوت میان کتاب و سریال The Queen’s Gambit

2205

اسکات فرانک، نویسنده‌‌ای که قلم او را در آثاری چون خارج از دید (ساخته استیون سودربرگ)، گزارش اقلیت (استیون اسپیلبرگ) و لوگان (جیمز منگولد) دیده‌ایم، در مینی سریال جدید خود به نام The Queen’s Gambit سراغ اقتباس از رمان والتر تویس رفته است.

او در این اقتباس، ما را با داستان دختری با استعداد بی‌نظیری در شطرنج به نام الیزابت هارمون همراه می‌کند که در دهه ۱۹۶۰ آمریکا همه‌ی قهرمانان این بازی را به طور اعجاب‌آوری شکست می‌دهد.

سریال The Queen’s Gambit شطرنج را دستمایه‌ی رخدادهای سیاه زندگی هارمون می‌کند و زندگی دختری نابغه اما منزوی را به تصویر می‌کشد.

الیزابت هارمون دختربچه‌ی ۸ ساله‌ی یتیمی است که پس از مرگ مادرش در یک حادثه‌ی رانندگی باید باقی عمر خود را در یتیم‌خانه‌ای مسیحی سپری کند. او در پرورشگاه به قرص آرامبخش اعتیاد پیدا می‌کند، چیزی که تا بزرگسالی همراهش می‌ماند.

در زیرزمین، شطرنج را از سرایدار میانسال و کم‌حرف یتیم‌خانه یاد می‌گیرد و خیلی زود این بازی به اصلی‌ترین هدف و معنای زندگی‌اش تبدیل می‌شود.

داستان سریال «گامبی ملکه» در دوران جنگ سرد آمریکا و شوروی روایت می‌شود و بخش مهمی از زندگی حرفه‌ای الیزابت، در رقابت با قهرمانان و استادان بزرگ شطرنج اهل شوروی سپری می‌گردد.

در این سریال پرطرفدار، بازیگرانی چون آنیا تیلور جوی، ماریل هلر، بیل کمپ، موزس اینگرم، هری ملینگ، توماس سنگستر و مارچین دوروچینسکی به ایفای نقش پرداخته‌اند.

۲
برچسب ها :

ویدئو های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن