نقدکست 31 – نقد فیلم قطار سریع‌ السیر نیمه‌ شب به کارگردانی آلن پارکر | نقد و معرفی فیلم و سریال

نقدکست ۳۱ – نقد فیلم قطار سریع‌ السیر نیمه‌ شب به کارگردانی آلن پارکر

2118

فیلم “قطار سریع‌ السیر نیمه‌ شب – Midnight Express” اثری در سبک درام که رویداد فیلم درون زندان می‌ باشد. این فیلم به کارگردانی آلن پارکر با بازی برد دیویس است.

پارکر با فیلم نامه آلیور استون بر مبنای کتاب بیلی هیز – قهرمان اصلی داستان – تمام تلاشش را برای نزدیک کردن فضای فیلم به فضایی خیالی به کار گرفته است. نام فیلم اشاره به اصطلاحی دارد که زندانیان برای فرار از زندان به کار می‌برند.

قطار سریع‌السیر نیمه شب” که با صحنه‌های هولناک شکنجه و تجاوز تصویری دهشتناک از زندگی در زندان‌های ترکیه ترسیم کرده، از سوی دولت این کشور به عنوان فیلمی نژادپرستانه که در آن ترک‌ها بدون استثنا بد هستند، محکوم شده است. با اینکه آن زمان شکنجه در زندان‌های ترکیه فراگیر بود، اما استون به خاطر بعضی از بخش‌های فیلمنامه که آشکارا مغایر با کتاب هیز بود، مورد انتقاد قرار گرفت.

استون سال ۲۰۰۴ در سفری به استانبول گفت هیچ وقت نمی‌خواستم رو به روی ترکیه قرار بگیرم و شاید بخشی از این تندروی به خاطر جوانی و تلاش برای گفتن حرف‌های خیلی مهم بود. نمایش “قطار سریع‌السیر نیمه شب” سال‌ها در ترکیه ممنوع بود و تنها در دهه ۱۹۹۰ از تلویزیون ترکیه پخش شد.

بازیگران فیلم:

براد دیویس، رندی کوایید، جان هرت، آیرین میراکل، بوهاپکینز، پائولو بوناچلی، نوربرت وایسر و پل اسمیت

سایر عوامل «قطار سریع‌ السیر نیمه‌ شب»:

کارگردان:آلن پارکر
نویسنده: الیور استون
موسیقی: جورجو مورودر
فیلمبرداری: مایکل سرسین

در خلاصه داستان فیلم آمده است:

استانبول، سال ۱۹۷۰. «بیلی هیز» (دیویس)، دانشجوی امریکایی، به دلیل هم راه داشتن دو کیلو حشیش در فرودگاه دستگیر می‌شود و پس از یک تلاش ناموفق برای فرار، به زندانی مخوف منتقل می‌شود. او که به چهار سال حبس محکوم شده، سعی می‌کند تا خود را با شرایط سخت آن جا وفق دهد…

۱

ویدئو های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن