نقدکست 41 – نقد فیلم اجاره نشین ها به کارگردانی داریوش مهرجویی | نقد و معرفی فیلم و سریال

نقدکست ۴۱ – نقد فیلم اجاره نشین ها به کارگردانی داریوش مهرجویی

3173

فیلم اجاره نشین ها یک فیلم سینمایی کمدی-درام به کارگردانی و نویسندگی داریوش مهرجویی محصول سال ۱۳۶۵ است ،که در سال ۱۳۶۶ به نمایش عمومی در آمد و به پرفروش‌ترین فیلم آن سال تبدیل شد، بر اساس نظرسنجی ماهنامه فیلم از بین منتقدان سینمایی در بین فیلم‌های برتر تاریخ سینمای ایران قرار گرفته‌است.

اجاره‌نشین‌ها در زمانی ساخته شد که فیلم‌های کلیشه‌ای و شعارزده صحنه سینمای ایران را به تسخیر خود درآورده بودند و از این جهت فیلمی بسیار متفاوت با ارجاعات سیاسی و اجتماعی فراوان است.

هرچند این فیلم سینمایی پر از حادثه بود اما هیچ گونه اسپشیال افکتی برای گرفتن این سکانس‌ها وجود نداشت. حتی زمانی که تلفن در دستان اکبر عبدی منفجر می‌شود، از بدلکار استفاده نشد و خودش این سکانس را بازی کرد. تمامی سکانس‌هایی که در این فیلم گرفته شده واقعاً اتفاق افتاد و بارها و بارها بازیگران در این فیلم صدمه دیدند.

مهرجویی با اجاره نشین ها مدرنیته را ستایش می کند اما حواس مخاطبش را جمع گذشته اش نیز می کند. هیچکس مسئولیت عملی که انجام داده و باعث بوجود آمدن آن شرایط برای خانه شده را بر عهده نمی گیرد و هر کسی برای منافع خود حاضر است هر کاری کند. تا جایی که حتی حاضرند دست به تخریب این خانه بزنند. غافل از اینکه اینگونه هم از مدرنیته باز خواهند ماند و هم گذشته را به فراموشی می سپارند.

بازیگران فیلم:

عزت الله انتظامی، حسین سرشار، حمیده خیرآبادی، اکبر عبدی، ایرج راد، رضا رویگری، فردوس کاویانی، کوثرخیری، منیژه سلیمی

سایر عوامل «اجاره نشین‌ها»:

کارگردان: داریوش مهرجویی
نویسنده: داریوش مهرجویی
فیلمبردار: حسن قلی‌زاده
تدوین: حسن حسن‌دوست

در خلاصه داستان فیلم آمده است:

یک آپارتمان در حاشیه شهر تهران که مالکش درگذشته بدون وارث مانده و اداره امور آپارتمان و مستاجرها را مباشر مالک درگذشته که خود نیز ساکن همین ساختمان است به عهده گرفته و قصد دارد با همکاری یک مشاور املاک محلی ملک را تصاحب کند.

۱

ویدئو های مشابه

‫۲ نظرها

    1. سلام. ممنون که با نظراتتون به ما کمک می‌کنید. اما نویسنده این اثر داریوش مهرجویی است.

      ۲
      ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن