4 مستند سیاسی که باید دید | نقد و معرفی فیلم و سریال

۴ مستند سیاسی که باید دید

3016

مستند ترور سرچشمه

انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی در تیرماه سال ۱۳۶۰ اتفاق افتاد؛ که منجر به شهادت دکتر بهشتی و تعدادی از مسئولان ارشد کشور شد. «ترور سرچشمه» از زبان مطلع‌ها بخش‌هایی از ناگفته‌های تاریخ معاصر کشور را بیان می‌کند و با سبک و سیاق خاص محمدحسین مهدویان در روایت‌های سینمایی‌اش، به بازخوانی و بازنمایی مهمی از ابعاد، آثار و چرایی این حادثه تروریستی می‌پردازد.

مستند تهران دمشق

در این اثر، دوربین مستندساز به پشت جبهه‌های مقاومت رفته و وضعیت مردم در شهرهای مختلف سوریه را از زبان خودشان روایت می‌کند. این مستند ریشه‌های اجتماعی اعتراضات گروهی از مردم تا شکل‌گیری بحران در سوریه را جستجو می‌کند و تلاش دارد تصویری از وضعیت مردم شهرهای مختلف سوریه را پس از گذشت ۷سال از جنگ ارائه کند. روایت این مستند در فضای اجتماعی ایران و سوریه در رفت و آمد است و به برخی اتفاقات داخلی کشورمان نیز می‌پردازد تا هشداری باشد برای افرادی که ایران برای‌شان مهم است. مستند «تهران دمشق» به کارگردانی سید محمدعلی صدری‌نیا و تهیه‌کنندگی مرکز مستند صور ساخته شده است.

مستند نفوذی

این اثر ساخته جواد موگویی مستندساز و تاریخ‌پژوه، روایتگر گوشه‌ای از زندگی «مسعود کشمیری» عامل ترور شهیدان رجایی و باهنر است. مسعود کشمیری از جمله نیروهای سازمان منافقین بود که با نفوذ در دستگاه‌های اجرایی کشور زمینه‌ساز بمب‌گذاری در دفتر نخست‌وزیری جمهوری اسلامی ایران در ۸ شهریور ۱۳۶۰ و شهادت شهیدان رجایی و باهنر شد. مستند «نفوذی» به بازخوانی بخش‌هایی از زندگی این فرد پرداخته است.

مستند هاشمی زنده است

«هاشمی زنده است» اولین کاربلند علی طادی، که برشی از زندگی آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی از آغاز مبارزات سیاسی تا فوت ایشان می‌باشد و در مرکز مستند سفیرفیلم تهیه شده است. این مستند روایتگر حیات انقلابی، سیاسی و اجتماعی آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی از ابتدای نوجوانی تا فوت ایشان به بررسی اقدامات وی در بین سال‌های ۱۳۲۰ تا دی ماه ۱۳۹۵ و بررسی تاریخ معاصر کشورمان در این سال‌ها می‌پردازد.

۰

ویدئو های مشابه

یک نظر

  1. باسلام
    مجموعه غیررسمی را مشاهده کردم و با دیدنش بیشتر ایمان به فرزانگی حضرت اقا و تلاش جوانان مومن رسیدم و آرزو دارم چنین مجموعه هایی ضمن ساخت و تولید به معرض دید همگان از طریق رسانه ملی قرار گیرد البته مطمئنا بحث های اقتصادی شاید این اجازه را ندهد یا ملاحظات مدیران دست بع عصا و در واقع نامدیران این کشور ممانعت میکنند . الهی که توفیقات این جوانان در کشور با نمایشش باعث ایجاد انگیزه در نسل پویای کشور بشود و شعار ما میتوانیم در البته تمام پروژهای دانش بنیان و نانو و کلا فنی اقتصادی فرهنگی اجتماعی نصب گردد که ایرانی مسلمان میتواند . موید و منصور باشید

    ۲
    ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن