پوستر فیلم  دره من چه سرسبز بود

دره من چه سرسبز بود

How Green Was My Valley

.1ساعت و43دقیقه
فیلم «دره من چه سرسبز بود» در مورد «هیو مورگان» پسرکی ۱۲ ساله است که به هم‏راه خانواده ‏اش در دهکده ‏ای معدنی در دره‏ ای سرسبز و زیبا زندگی می ‏کند. ا...

تصاویر و جزییات فیلم دره من چه سرسبز بود

 فیلم دره من چه سرسبز بود
 فیلم دره من چه سرسبز بود
 فیلم دره من چه سرسبز بود
 فیلم دره من چه سرسبز بود
 فیلم دره من چه سرسبز بود

عوامل سازنده فیلم دره من چه سرسبز بود

John Ford
Darryl F. Zanuck
Alfred Newman
James B. Clark

درباره فیلم دره من چه سرسبز بود

فیلم «دره من چه سرسبز بود» در مورد «هیو مورگان» پسرکی ۱۲ ساله است که به هم‏راه خانواده ‏اش در دهکده ‏ای معدنی در دره‏ ای سرسبز و زیبا زندگی می ‏کند. اما آرامش و خوشبختی خانواده آرام آرام با شدت گرفتن طمع و زورگویی ‏های صاحبان معادن از بین می‏ رود.
نقد فیلم
سید محمد نیاکی

نقد فیلم دره من چه سرسبز بود – فرار از تخدیر نوستالژی

07.آبان.1399

وقتی حرف سینمای وسترن به میان می‌آید مگر می‌شود نام جان فورد به ذهنمان خطور نکند. حتی اگر ما جمله مشهور جان فورد که «من جان فوردم، وسترن می‌سازم» را هم نشنیده باشیم باز هم با دیدن شمایل جان وین در لباس کابوی به یاد فیلمسازی می‌افتیم که چیره‌دستی‌اش در تاریخ سینما با سینمای وسترن عجین شده است. اما این عجین شدن گاهی منجر به نادیده گرفتن ملودرام‌هایی است که جان فورد بین سال‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۱ با اقتباسی از رمان‌های نویسندگانی مانند جان اشتاین بک، ریچارد لوولین و ارسکین کالدول ساخت و خوشه‌های خشم(۱۹۴۰)، دره من چه سرسبز بود(۱۹۴۱) و جاده تنباکو(۱۹۴۱) را با محوریت خانواده‌هایی حومه‌نشین و طبقه پایین جلوی دوربین برد که از ویژگی‌های مشترک آن‌ها می‌توان مواجهه با دوران گذار به سمت صنعتی شدن و مدرنیته، جدا شدن نهاد خانواده سنتی و اهمیت ارزش‌های انسانی را نام برد.

بیشتر بخوانید