پوستر فیلم  درخشش

درخشش

The Shining

.2ساعت و18دقیقه
فیلم «درخشش» و یا «تلألو» درباره خانواده ‌ای است که به عنوان سرایدار به یک هتل در محلی دور افتاده که در تعطیلی زمستانی است، می‌ روند. در آن جا نیرویی ...

فیلم‌های پیشنهادی

تصاویر و جزییات فیلم درخشش

 فیلم درخشش
 فیلم درخشش
 فیلم درخشش
 فیلم درخشش
 فیلم درخشش

عوامل سازنده فیلم درخشش

Stanley Kubrick
Stanley Kubrick
Ray Lovejoy

درباره فیلم درخشش

فیلم «درخشش» و یا «تلألو» درباره خانواده ‌ای است که به عنوان سرایدار به یک هتل در محلی دور افتاده که در تعطیلی زمستانی است، می‌ روند. در آن جا نیرویی شیطانی روی پدر خانواده تأثیر می گذارد در حالی که پسرش به خاطر توانایی خاصی که دارد علائمی از اتفاقات وحشتناکی که قبلا در هتل رخ داده را می ‌بیند.
نقد فیلم
پژمان خلیل ‌زاده

نقد فیلم درخشش – تصادم هزارتو ها در فرماسیون کوبریک

01.دی.1399

استنلی کوبریک نامی است پر از بزرگی و نبوغ و هر مخاطبِ سینمایی او را قطعاً می‌شناسد یا حداقل نامش را شنیده است. فیلمسازی نخبه‌گرا و دقیق با جهانی پر مخاطره و تو در تو همچون لابیرنت‌های هزارتوی حیاط هتل در «درخشش». در این سیاهه واقعا زمان آن نیست که از کوبریک بگوییم و استنلیِ چند وجهی را در پرتو جهان سینماسکوپ بشکافیم و بشناسانیم، پس هر چه سریعتر بر طبق عنوان مطرح شده در پازل این نقد به سراغ یکی از مهم‌ترین آثار کارنامه‌ی او و مهم‌ترین فیلم‌ها در تمام تاریخ سینما خواهیم رفت. اما در همین مقدمه باید نکته‌ای را متذکر گردم که این نقد یک نگاه اجمالی و کلی بر فیلم «درخشش» است و از آنجایی نگارنده اعتقاد دارد آثار کوبریک، بخصوص شش فیلم آخرش در حوزه‌ی نقد با یک متن صرفاً ۱۰۰۰ یا ۲۰۰۰ کلمه‌ای ادا نمی‌شود و این آثار قطعاً بر طبق همان روالی که بنده به عنوان نقدهای پلان به پلان و فرمالیستی برای آثار مهم تاریخ سینما کار می‌کنم، یک نقد مفصل با ذکر جزئیات و پیشبرد پلان به پلان و سکانس به سکانس می‌تواند حق مطلب را ادا نماید.

بیشتر بخوانید